Abdullah Abdullah: "Seçim Sonuçlarını Tanımıyoruz"

Abdullah Abdullah: "Seçim Sonuçlarını Tanımıyoruz"

Abdullah Abdullah: 'Seçim Sonuçlarını Tanımıyoruz'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Afganistan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eski Maliye Bakanı Eşref Gani’nin resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde götürdüğünün açıklanması sonrası Kabil’de miting düzenleyen Eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, sonuçları tanımadıklarını açıkladı.

Afganistan'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eski Maliye Bakanı Eşref Gani'nin resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde götürdüğünün açıklanması sonrası Kabil'de miting düzenleyen Eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, sonuçları tanımadıklarını açıkladı.

Abdullah Abdullah'ın salona gelişi öncesi Abdullah destekçileri salonda bulunan Cumhurbaşkanı Karzai'nin resmini yerinden indirip ayakları altına aldı ve yerine Abdullah'ın posterini astı. Daha sonra "Sen bizim meşru cumhurbaşkanımızsın" yazılı Abdullah posterleri salonun birçok noktasına asıldı. Yoğun tezahürat ve tekbir sesleri ile salona giren Abdullah Abdullah kürsüde yaptığı konuşmada bu seçim sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı. Kendisinin hükümetini ilan etmesini isteyen taraftarlarına Abdullah, " Ülkenin birçok bölgesinden kendi hükümetimizi ilan etmek için yoğun bir istek var ve bu istekleri görmezden gelemeyiz ancak bize bir kaç gün müsaade edin ve en doğru kararı verelim" şeklinde konuştu. Abdullah ayrıca "Kimse sahte oylarla saray hayali kurmasın, Cumhurbaşkanlığı koltuğunu düşünmesin" dedi. Abdullah, Ülkeyi bölmekten yana olmadıklarını ve Afganistan'ın kaosa girmesini istemediklerini ancak kendilerine oy veren halkında oylarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Kabil'de düzenlenen miting öncesinde bir çok kaynak Abdullah'ın bu seçim sonuçlarını kabul etmeyerek kendisini Afganistan'ın meşru Cumhurbaşkanı olarak ilan edip ayrı bir hükümet ilan edeceğini bildiriyordu. Bu söylentiler üzerine ilk önce ABD Dışişleri bakanı John Kerry dün akşam saatlerinde Dr. Abdullah Abdullah'ı arayarak biraz sabırlı olmasını istemişti. Kerry, Cuma günü Kabil'i ziyaret edeceğini ve bu soruna bir çözüm bulmaya çalışacaklarını dile getirmişti. Bu sabah saatlerinde Obama'nın da Abdullah'ı arayarak sonuçları değerlendirdiği açıklandı.

Afganistan'da resmi olmayan sonuçların açıklanması sonrası ülke kaosa sürüklenirken 8 milyondan fazla Afgan'ın oy kullandığı seçimlerde Eski Maliye Bakanı Eşraf Gani'nin oyların 4 milyon 485 bin 888'ini alarak yarışı yüzde 56 oy oranı ile önde götürdüğü açıklanmıştı. Eski Dışişleri Bakanı Dr. Abdullah Abdullah'ın ise 3 milyon 462 bin 639 oy alarak yüzde 44 oranında kaldığı ifade edilmişti. Yüksek Seçim Kurumu Başkanı Yusuf Nuristani sonuçların olmadığını ve kesin sonuçların 24 Temmuzda ilan edileceğini açıklamıştı.

Nuristani'nin açıklamaları sonrası Başkent Kabil ve bazı kuzey illerinde Dr. Abdullah Abdullah taraftarları sokaklara dökülüp sonuçları protesto etmişti. Başkent Kabil'in bazı bölgelerinde zaman zaman göstericiler havaya ateş ederek ve mevcut Cumhurbaşkanı Hamid Karzai aleyhinde sloganlar attığı gözlenmişti. Dr. Abdullah Abdullahın sözcüsü Mujib Rahman yerel bir TV'ye verdiği röportajda bu açıklanan sonuçların Cumhurbaşkanı Karzai, Yüksek Seçim Kurumu ve Gani tarafından kendi partilerine karşı yapılmış bir "Darbe" olduğunu dile getirmişti. Rahman ayrıca ayrı bir devlet ilanı gibi seçeneklerinde dahil olduğu bir çok yol haritası üzerinde çalıştıklarını dile getirmişti.

Ülkede bir çok uzman seçim bölgelerinde yolsuzluk yapıldığını belirtti. İkinci tur seçimlerinden sonra yayınlanan birçok ses kaydı ve videolarda bazı hile çalışmaları ortaya çıkmıştı. Her iki adayında bu yüzden hileye başvurduğu ve özellikle ikinci turdaki seçimlerde daha çok hile yapıldığı belirtilmişti. Yetkililer seçimlere 7 milyon seçmenin gittiğini fakat sahte oylarla bu oranın sekiz milyona çıktığını bildirmişti. Seçimin ayrıca Peştun kökenlilerle Tacik kökenliler arasında geçtiği ve Peştunluların daha fazla nüfusa sahip olduğu için seçimden galip ayrıldığı iddia edilmişti. - KABİL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title