ABD Zahmet Etti

ABD Zahmet Etti

Irak'ın Hadisa Kasabasında Amerikan Askerlerinin Evleri Basarak 24 Sivili Katlettikleri Hadisa Katliamından Ötürü 1 Tümgeneral ve 2 Albaya 'Kınama' Cezası Verildi.

ABD Zahmet Etti

Irak'ın Hadisa kasabasında Amerikan askerlerinin evleri basarak 24 sivili katlettikleri Hadisa katliamından ötürü 1 tümgeneral ve 2 albaya "kınama" cezası verildi.

2. Deniz Piyadeleri Tümeni eski komutanı Tümgeneral Richard A. Huck, ABD ordu sekreterliğinden, "yapabileceklerini yapmamasından ötürü kınandığı" disiplin cezasını bildiren bir mektup aldı.

Albay Stephen W. Davis ve Albay Robert G. Sokoloski'ye de benzer mektuplar gönderildi. Davis'in, "katliamlardan haberi olduğunda, eyleme girişmemesinden ötürü" Sokoloski'ye de "görevini yetersiz yerine getirmekten ötürü" kınama cezaları verildi.

19 Kasım 2005'te bir bombanın patlaması sonucu bir Amerikan deniz piyadesinin ölmesinden sonra Amerikan askerleri sivillere saldırarak katliam yapmışlardı. Ev ev baskınlar düzenleyerek içeridekileri öldüren askerlerin kurbanları arasında kadın ve çocuklar da vardı.