ABD, Yeni Nükleer Savaş Başlıklarını Seçti

ABD, Yeni Nükleer Savaş Başlıklarını Seçti

ABD Hükümetinin, Varolan Nükleer Savaş Başlıklarının Yerine Geçecek Yeni Nükleer Savaş Başlıklarının Tasarımıyla İlgili Seçimi Yaptığı Bildirildi.

ABD, Yeni Nükleer Savaş Başlıklarını Seçti

ABD hükümetinin, varolan nükleer savaş başlıklarının yerine geçecek yeni nükleer savaş başlıklarının tasarımıyla ilgili seçimi yaptığı bildirildi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen hükümet kaynaklarına göre, ordu ve ABD Enerji Bakanlığı, üretilecek yeni nükleer savaş başlıklarında, Kaliforniya'daki Livermore Ulusal Laboratuvarı tarafından geliştirilen tasarımın kullanılmasına karar verdi.

Yeni nükleer başlıklar için New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı da bir tasarım sunmuştu, ancak hükümet Kaliforniya'daki Livermore Ulusal Laboratuvarı'nın sunduğu tasarımı seçti.

2 laboratuvarın, yeni nükleer başlık tasarımlarını yaklaşık 1 yıl önce hükümete sundukları bildirildi.

ABD, böylece Soğuk Savaş'ın bitiminin üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmesinin ardından, ilk kez yeni nükleer savaş başlıkları üretecek.

Yeni başlıklarla ilgili seçimin, daha sonra hükümet tarafından resmen açıklanması bekleniyor.

Yeni nükleer başlıklar yapma kararı, ABD'nin Kuzey Kore ve İran'da nükleer silah üretme faaliyetlerini engellemeye çalıştığı bir dönemde, ''dünyaya yanlış mesajlar verilmesine neden olacağı'' gerekçesiyle eleştirilmişti.

Hükümet yetkilileri ise, yeni başlıkların ABD'nin nükleer cephaneliğine yeni birşey eklemeyeceğini, 40 yıl kadar eski olan mevcut nükleer başlıkların yerini alacağını savunuyor.