ABD ve İran Daha Üst Düzeyde 2. Kez Buluşuyor

ABD ve İran Daha Üst Düzeyde 2. Kez Buluşuyor

Uzun Süredir Aralarında Büyük Gerginlik Yaşanan ABD ve İran, Irak İçin İkinci Kez Biraraya Geliyor. 28 Mayıs'ta Diplomatlar Düzeyinde Görüşen Taraflar, Bu Kez Daha Üst Düzeyde Biraraya Gelecek.

ABD ve İran Daha Üst Düzeyde 2. Kez Buluşuyor

Uzun süredir aralarında büyük gerginlik yaşanan ABD ve İran, Irak için ikinci kez biraraya geliyor. 28 Mayıs'ta diplomatlar düzeyinde görüşen taraflar, yakın bir tarihte bu kez daha üst düzeyde temsilcilerle biraraya gelecek.

1979'daki İran devrimi ardından 28 yıl boyunca diplomatik ilişkileri tıkanan ABD ve İran, 28 Mayıs 2007 tarihinde bu kesintiye son vererek, üçüncü bir ülkeyi ilgilendiren konu için diplomatlar düzeyinde Bağdat'ta biraraya gelmişti. Siyasi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre taraflar, 2 hafta sonra yine Irak için biraraya gelecek. Görüşmenin diplomatlar düzeyinden ziyade daha üst makamlar seviyesinde gerçekleşmesinin planlandığı ifade ediliyor. İkinci toplantı için henüz tarih ve yer konusunda net bir

durumun oluşmadığı, bunun için Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin büyük bir çaba içinde olduğu kaydedilirken, tarafların yeniden bir araya gelebilmesi için davet mektuplarının hazırlandığı öğrenildi.

Geçen ay Bağdat'ta gerçekleştirilen görüşmede, ABD'yi Bağdat

Büyükelçisi Ryan Crocker temsil etmiş, Tahran adına ise İran'ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazımi Kumi ve beraberindeki heyet katılmıştı. İkinci görüşmenin gündemini de yine Irak'ta istikrar ve güvenlik gibi konuların oluşturacağı tahmin ediliyor.

(SK-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA