ABD: "Türkiye'nin Savunma Çabalarını Destekliyoruz"

ABD: "Türkiye'nin Savunma Çabalarını Destekliyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, Terör Örgütü PKK'nın Terörist Tehdidine Karşı Kendisini Savunma Çabalarını Desteklediğini Belirterek, Iraklı Kürtleri ve Bağdat Yönetimini, Kuzey Irak'taki PKK Faaliyetlerinin Durdurulmasına Yönelik Çabaları Artırma Çağrısında Bulunmayı Sürdürdüklerini Bildirdi.

ABD:

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, terör örgütü PKK'nın terörist tehdidine karşı kendisini savunma çabalarını desteklediğini belirterek, Iraklı Kürtleri ve Bağdat yönetimini, kuzey Irak'taki PKK faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik çabaları artırma çağrısında bulunmayı sürdürdüklerini bildirdi.

Bakanlığın Avrupa bürosu sözcüsü Chase Beamer, AA'ya yaptığı açıklamada, ''Anladığımız kadarıyla Türkiye, sınırın Irak tarafındaki PKK kamplarına karşı operasyonlar düzenliyor. Edindiğimiz bilgilere göre bu operasyonlarda Kürt bölgesel yönetimi, siviller veya köyler değil, PKK'lı teröristler ve örgütün altyapısı hedef alındı'' dedi.

Başkan George W. Bush'un ''PKK, Türkiye, Irak ve ABD'nin düşmanı'' sözünü hatırlatan Beamer, ''NATO müttefiki Türkiye'nin kendisini PKK terörizmine karşı savunma çabalarını destekliyoruz'' diye konuştu.

Beamer, ''Iraklı yetkililerden, PKK'nin kuzey Irak'taki faaliyetlerinin durdurulmasını istemiştik. Ancak artan çabalara karşın onlar, bunu etkili bir biçimde gerçekleştirmeyi başaramadı. Irak hükümetine ve Kürt bölgesel yönetimine, PKK'nın faaliyetlerine son verilmesi yönünde eylemlerini artırmaları çağrısında bulunmayı sürdürüyoruz'' dedi.

ABD'nin Avrupa'daki komutanlığı EUCOM'un uzun yıllardır NATO müttefiki Türkiye ile birlikte çalıştığını ve buna istihbarat paylaşımının da dahil olduğunu anlatan Beamer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başkan Bush arasındaki görüşmede konuşulduğu gibi ABD'nin, PKK konusunda Türkiye ile istihbarat paylaşımını artırdığını kaydetti.

Kaynak: AA