ABD: Türk Hükümetine Reçete Sunmaya Çalışmıyoruz

ABD: Türk Hükümetine Reçete Sunmaya Çalışmıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Türk Liderlerinin, Terör Örgütü PKK Sorununun Çözümü Yönünde En Uygun Çözümleri Geliştireceğine Washington'ın Güveninin Tam Olduğunu Söyledi.

ABD: Türk Hükümetine Reçete Sunmaya Çalışmıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Türk liderlerinin, terör örgütü PKK sorununun çözümü yönünde en uygun çözümleri geliştireceğine Washington'ın güveninin tam olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nin günlük brifinginde, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in ve diğer üst düzey Amerikalı yetkililerin, PKK sorununun çözümü için askeri yöntemlerin yanısıra ekonomik ve siyasal girişimlerin de gerekli olduğu yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, siyasal adımlara ilişkin ne kastedildiği soruldu.

Casey, PKK'nın, ortadan kaldırılması gereken bir terör örgütü olduğunu vurgulayarak, ''Bununla birlikte Türk hükümeti ve herkes, ekonomik kalkınma ve başka tür önlemlerin gereğini dile getirmiş bulunuyor. Türk hükümeti, güneydoğudaki duruma ilişkin iç siyasal cephede kimi adımları zaten atmış durumda'' dedi.

''Biz, Türk hükümetinin ne yapması veya yapmaması gerektiği konusunda reçete sunmaya çalışmıyoruz'' diyen Casey, sözlerini, ''Buna Türk halkı karar verecek. Bakan Gates'in sözleri, uzun vadede yalnızca askeri bir çözümün olmadığı ve Türkiye ile Irak arasında bu soruna ilişkin siyasal diyalog bulunması, bizimle ve başkalarıyla çalışılması gibi şeylerin yapılması gerektiği biçimindeki herkesin anlayışını dile getiriyor'' diye konuştu.

Casey, ''Türkiye, iyi bir dost, müttefik ve bağımsız bir ülke. Bu sorunun tamamıyla çözümlenmesi yönünde Türk liderlerinin en uygun önlemleri geliştireceğine ilişkin güvenimiz tam'' dedi.

Casey, Türkiye'nin 1990'lı yıllardan bu yana Irak'ta bulunan küçük üslerinin geleceğine ilişkin bir soru üzerine de, bu konuda ABD'nin özel bir pozisyonunun olmadığını söyledi.

Türkiye ile Irak'in komşu kalmayı sürdüreceklerini belirten Casey, ''Bu tesislerin statüsünün belirlenmesi ve bu konunun nasıl ele alınacağına ilişkin iki tarafça da kabul edilebilir bir anlaşmanın sağlanması, Türk hükümetinin ve Irak hükümetinin işi'' derken, ABD Savunma Bakanı Gates'in, TSK'nın sınır ötesi operasyonunun 1-2 haftada sonuçlandırılmasının yararlı olacağı yönündeki sözlerinin, ABD yönetiminin görüşünü dile getirdiğini de sözlerine ekledi.