Göçmeler ABD Sınırına Dayandı, Trump Sınıra Ordu Yığmakla Tehdit Etti

Göçmeler ABD Sınırına Dayandı, Trump Sınıra Ordu Yığmakla Tehdit Etti

Geçtiğimiz Pazar sabahı yola çıkarak ABD sınırına yaklaşan Guatemalalı ve Honduraslı mültecilerin sayısı 7 bini aştı. Trump, göç yürüyüşünün durdurulmaması halinde ordunun yardımıyla Meksika sınırını kapatacağı yönünde tehditte bulundu.

Göçmenler Gutemala ve Meksika arasındaki nehir sahilinden kuzeye doğru yürüdü. Meksika hükümeti göçmenleri sınırda durdurma teşebbüsünde başarısız kaldı. Önce 2 bin kişinin başladığı yürüyüş 5 bin kişiyle devam etti. 2 kilometrelik kuyruk oluşturan göçmenlerin sayısının son olarak 7 bini bulduğu belirtildi.

BİNLERCE GÖÇMEN SINIRA YIĞILDI

Yüzlerce göçmen Meksika'ya mülteci statüsünde başvuruda bulundu. Yaklaşık bin 500 Guatemalalı göçmenin halen Suchiater Nehri'nin Guatemala tarafında bulunduğu ve Meksika'ya mülteci başvurusunda bulunmasının beklendiği kaydedildi.

TRUMP TEHDİT ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump Pazar günü attığı Tweet'te, "Yabancı kalabalıkların güney sınırımızdan ülkemize illegal olarak girmesini durdurmak için bütün gayretimizi kullanıyoruz" dedi. Trump, insanların önce Meksiya'a iltica başvurusu yapmaları gerektiğini, eğer bunu yapmazlarsa ABD'nin onları geri çevireceğini söyledi. Trump attığı bir diğer Tweet'te ise "Kervanlar demokratik partiye bir utançtır. Göç kanunlarını hemen şimdi değiştirin" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump göçleri durdurmamaları halinde Honduras ve Guatemala'yı yardımları durdurmakla tehdit etti. Trump, göç yürüyüşünün durdurulmaması halinde ordunun yardımıyla Meksika sınırını kapatacağı yönünde de tehditte bulundu.

Kaynak: İHA