ABD: "Sınır Ötesi Harekat Sonuç Getirmez"

ABD: "Sınır Ötesi Harekat Sonuç Getirmez"

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Irak'a Olası Bir Sınır Ötesi Operasyonunun, Muhtemelen Terör Örgütü PKK'yi Bitiremeyeceğini ve Örgütün Eylemlerinin Devam Edeceğini İleri Sürdü.

ABD:

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin kuzey Irak'a olası bir sınır ötesi operasyonunun, muhtemelen terör örgütü PKK'yi bitiremeyeceğini ve örgütün eylemlerinin devam edeceğini ileri sürdü.

Bakanlık sözcüsü Tom Casey günlük brifinginde, PKK ile mücadelede en iyi yolun Türkiye, Irak ve ABD arasında işbirliği yapılması olduğu yönündeki Amerikan görüşünü yineleyerek, Türkiye'ye itidal çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

Casey, kuzey Irak'ta Türkiye sınırı yakınlarında yuvalanan terör örgütü PKK'ya karşı mücadelenin zor bir mesele olduğunu kaydederek, "Bu kolayca çözümlenebilecek bir konu olsaydı, şimdiye kadar yapardık" dedi.

Terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye, Irak ve ABD arasında yakın koordinasyon gerektiğini ifade eden Casey, "Bu hepimiz için kaygıya yol açan bir konu. O yüzden ileriye doğru birlikte hareket etmemiz gerekiyor, çünkü tek taraflı bir müdahalenin muhtemelen tek sonucu, herkesin hedeflediği amaç olan PKK'nın bitirilmesi değil, eylemlerini devam ettirmesi olacak" diye konuştu.

Casey, Temsilciler Meclisi'nde bekleyen 1915 olaylarına ilişkin tasarının geçmesi durumunda da bunun Türk-Amerikan ilişkilerine olumsuz etkisi olacağının, Türkiye tarafından kendilerine bildirildiğini söyledi.

Kaynak: AA