ABD Savunma Bakanlığı Tabuları Yıkıyor

ABD Savunma Bakanlığı Tabuları Yıkıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Silahlı Kuvvetlerde Bugüne Kadar Bir Tabu Olarak Görülen Bir Önlemi Hayata Geçirerek, Cepheden Dönen Askerleri Psikolojik Yardım Almaları Konusunda Teşvik Etmeye Hazırlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı Tabuları Yıkıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) silahlı kuvvetlerde bugüne kadar bir tabu olarak görülen bir önlemi hayata geçirerek, cepheden dönen askerleri psikolojik yardım almaları konusunda teşvik etmeye hazırlanıyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, silahlı kuvvetlerde bugüne kadar "kariyerin sona ermesi" olarak algılanan bu tabunun yıkılması için yeni kuralı açıklarken, askerlerin artık psikolojik tedavi gördüklerini açıklamak zorunda olmayacaklarını belirtti.

Gates, Teksas'ta savaş dönüşü post-travmatik stres tedavisi için açılan yeni merkez Fort Bliss'i ziyaretindeki açıklamasında, Savunma Bakanlığı'nın bu değişikliği kadın-erkek bütün üniformalılara tanıtmak ve cephede veya cephe dönüşünde askerlerin psikolojik yardım almaya teşvik etmek için sarf edilen çabalardan haberdar etmek istediklerini ifade etti.

Amerikan Psikiyatri Derneği (APA) tarafından 191 ordu mensubuna yapılan bir araştırma, yüzde 61'lik bir kesimin akıl sağlığı sorunlarıyla ilgili destek almalarının kariyerlerinde olumsuz etki yapacağını düşündüğünü ortaya koyuyor.