ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Bağdat Temasları

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Bağdat Temasları

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Sürpriz Bir Ziyaretle Dün Akşam Gittiği Irak'ın Başkenti Bağdat'a, ABD'nin Irak'taki Kuvvetlerinin Komutanı General David Petraeus ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker ile Ortak Basın Toplantısı Düzenledi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Bağdat Temasları

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, sürpriz bir ziyaretle dün akşam gittiği Irak'ın başkenti Bağdat'a, ABD'nin Irak'taki kuvvetlerinin komutanı General David Petraeus ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Robert Gates, "Eylül ayına kadar Irak genelinde her anlamda birçok gelişme olacak. Bu gelişmelerin gerçekleşmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi. Büyükelçi Ryan Crocker da "Irak hükümeti sıkıntılarını kendi içerisinde bitirmeyi başarabilir. Tabii bu süreçte bunu engellemek isteyenler olacaktır ama Irak hükümeti bu konuda kararlı olmalıdır. Biz Eylül'e kadar olacak gelişmeleri şimdiden görebiliyoruz. Biz bu zamanın doğru kullanılabilmesi için gerekli hassasiyeti göstereceğiz" dedi.

General David Petraeus ise toplantıda Irak'ın bazı bölgelerindeki El Kaide karargahlarına 24 saat önce büyük bir operasyon başlattığını belirtti.

(EA-EA-EA-SN-D)

Kaynak: İHA