ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apakan ile Görüştü

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apakan ile Görüştü

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İsteği Üzerine Ermeni Tasarısının Dış İlişkiler Komitesi'nde Kabul Edilmesinden Duydukları Üzüntüyü ve Hayalkırıklığını Türk Tarafına İletmek Amacıyla Ankara'ya Geldiklerini Söyledi. Edelman, Görüşmelerin Bayram Sonrasında da Devam Edeceğini Söyledi.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apakan ile Görüştü

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın isteği üzerine Ermeni tasarısının Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesinden duydukları üzüntüyü ve hayalkırıklığını Türk tarafına iletmek amacıyla Ankara'ya geldiklerini söyledi. Edelman, görüşmelerin bayram sonrasında da devam edeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried ise, ABD yönetiminin tasarıyla mücadele etme ve savaşma kararlılığını Türk hükümetine ilettiklerini vurguladı.

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde sözde Ermeni soykırım karar tasarısının kabul edilmesinin ardından Türkiye'ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, 5 saat süren Ankara temasları kapsamında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan iile biraraya geldi. Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen görüşme 2 saat sürdü. Görüşmeye ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da katıldı. Görüşmede ABD'de

kabul edilen Ermeni tasarısı ve son dönemde artan terör olaylarının ardından gündeme gelen sınır ötesi operasyon konusu ele alındı.

Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın şu anda Moskova'da olduğunu ve kendisinden Türkiye'ye gitmesini istediğini hatırlattı. Rice'ın kendilerine 'Türk meslektaşlarınızla görüşerek, Dış İlişkiler Komitesi'ndeki tasarının geçmesinden dolayı duyduğumuz üzüntüyü dile getirin' dediğini anlatan Edelman, bu çerçevede tasarının geçmesinden duydukları üzüntüyü Dışişleri yönetimine ilettiklerini bildirdi. Bush yönetiminin tasarıya karşı

olduğunu da Türk tarafına aktardıklarını belirten Edelman, "Sayın Rice bu konudaki kararlılığımızı dile getirmemizi istedi. Yapıcı bir görüşme oldu. Meslektaşlarımıza duyduğumuz hayalkırıklığını iletme fırsatımız oldu. Aynı zamanda Türk hükümeti de aynı şekilde Türk kamuoyunun duyduğu üzüntüyü bize iletti. Aynı zamanda bunun bölgesel sonuçlarından bahsettik. Birtakım fikir alışverişinde bulunduk. Aynı zamanda çok üretken ve yapıcı öğleden sonra geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Türk meslektaşlarıma bizi

ağırladıkları için çok teşekkür ederim" diye konuştu. Edelman, görüşmelerin devam etmesinin faydalı olacağını inandığını da vurgulayarak, bayram sonrasında yeniden bir görüşmenin sözkonusu olabileceğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried ise görüşme esnasında Türkiye'nin ve ABD'nin aslında ne kadar stratejik amaçları ve ortak çıkarları olduğunu görme fırsatı olduklarını söyledi. "Şunu anlıyoruzki bu tasarının gerçekten bir zararı olacak" diyen Fried, şöyle konuştu: "Gerçekten ilişkilerimize ve kendi bağlarımızı geliştirmeye yönelik çabalarımıza zarar verecek mi? Bu anlamda kararlılığımızı iletme fırsatımız oldu. Özellikle ABD yönetimi tarafındaki kararlılığımızı bu tasarıya karşı mücadele etme ve

savaşma kararlılığımızı dile getirme fırsatımız oldu. Yapıcı bir görüşmeler yaptık. Gerçekten endişelerimizi, kaygılarımızı, umutlarımızı özgür şekilde birbirimize ilettik. Bize gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Bayram gününde bize vakit ayırmaları gerçekten inceydi".

(DA-ÖK-Y)