Abd Resepsiyonuna Bakan İlgisi

Abd Resepsiyonuna Bakan İlgisi

Abd’nin Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Düzenlenen Resepsiyona Yedi Bakan Katıldı. En Üst Düzey Komutanların Bulunmadığı Resepsiyonda Bir Konuşma Yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bölgesel Ve Küresel Konularda Türkiye Ve Abd’nin Benzer Vizyonlara Sahip Olduğunu Belirterek, "abd İle İlişkilerimiz Dış Politikamızın Eksenlerinden Biri" Dedi.

Abd Resepsiyonuna Bakan İlgisi

ABD’nin bağımsızlığının 230’uncu yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona hükümet üyeleri büyük ilgi gösterdi. Hükümeti temsilen bir konuşma yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bölgesel ve küresel konularda Türkiye ve ABD’nin benzer vizyonlara sahip olduğunu belirterek, “ABD ile ilişkilerimiz dış politikamızın eksenlerinden biri” dedi.

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un ilk kez ev sahipliği yaptığı, ABD Büyükelçiliği konutundaki resepsiyona hükümet üyeleri büyük ilgi gösterdi. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de hazır bulunduğu resepsiyona Devlet Bakanları Beşir Atalay, Ali Babacan ve Kürşat Tüzmen ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldı. Resepsiyonda ayrıca Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Dışişleri Müsteşarı Ali Tuygan ve çok sayıda milletvekili de yer aldı. Buna karşın resepsiyona en üst düzey komutanların katılmaması dikkat çekti.

Amerikan deniz piyadelerinin bayrak merasimi yaptığı ve iki ülkenin milli marşlarının çalındığı resepsiyonda Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile ABD Büyükelçisi Wilson birer konuşma yaptı.

Çiçek, hükümeti temsilen yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki dostluk ve ittifak ilişkilerinin 50 yılı aşkın bir süre demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi ortak değerlerin temelinde sürdüğünü belirtti. İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin ilişkilere sağladığı katkıya dikkat çeken Çiçek, bu çerçevede Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, ABD ziyaretine dikkat çekti.

Türkiye’nin geniş bir coğrafyanın merkezi olduğuna işaret eden Çiçek, “Bu geniş coğrafyada ABD ile sürdürdüğümüz işbirliğinin ve gerçekleştireceğimiz ortak projelerin bölge ülkelerinin refahına, istikrarına ve küresel barışa katkıda bulunacağına inanmaktayız” dedi.

Çiçek, enerji alanında yapılan işbirliğine de değinirken, bu işbirliğinin önümüzdeki on yıllarda enerjinin arzı ve güvenliği için “vazgeçilmez” bir unsur oluşturacağını söyledi. İki ülkenin ve dünyanın karşı karşıya bulunduğu yeni tehditlerin Türk-Amerikan ortaklığının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesini zorunlu kıldığını ifade eden Çiçek, iki ülkenin bölgesel ve küresel konularda benzer vizyonlara sahip olduğunu da söyledi. Çiçek, “ABD ile ilişkilerimiz dış politikamızın eksenlerinden biri” diye konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise, yaptığı kısa konuşmada Atatürk’ün demokratik bir cumhuriyet kurduğunu belirtirken, “Türkiye’nin özgür ve refah bir toplumu kurmakta gösterdiği başarı, dünyada milyonlarca kişi için umut olmuştu” dedi.

Türkiye’de de faaliyet gösteren Coca Cola, Hilton Otelleri, City Group gibi çok sayıda Amerikan şirketlerinin sponsor olduğu resepsiyonda konuklara, Amerikan mutfağının örnekleri sunuldu. Resepsiyon sırasında ayrıca Amerikan müziğinden örnekler sunuldu.

Kaynak: ANKA