ABD Paranoyasında Ortadoğu'yu Geçtik

ABD Paranoyasında Ortadoğu'yu Geçtik

Pew Global Davranışlar Projesi Tarafından Yaptırılan Araştırmaya Göre, Ortadoğu Bölgesinde ABD'yi Kendine Tehdit Olarak Gören Halkların Başında Türk Halkı Geliyor.

ABD Paranoyasında Ortadoğu'yu Geçtik

Pew Global Davranışlar Projesi tarafından yaptırılan araştırmaya göre, Ortadoğu bölgesinde ABD'yi kendine tehdit olarak gören halkların başında Türk halkı geliyor.

Brüksel'deki Pew Global Davranışlar Projesi çerçevesinde yapılan bir araştırmaya göre, ABD'yi yaşam biçimlerine, özgürlüklerine, kültürlerine ve değerlerine tehdit olarak algılayan en büyük çoğunluğu Türkler oluşturuyor. Türkler'in NATO üyeliği ve AB ile müzakere halinde olunmasına rağmen ABD'yi en büyük tehdit olarak görmeleri dikkat çekerken, tüm Ortadoğu ülkeleri arasında ABD'nin kendilerine tehdit oluşturduğu yönünde en yüksek oranın Türkler'den çıkması da bir diğer ilginç nokta. Araştırma

sonuçlarına göre, Türkler'in yüzde 81'i demokrasi konusunda Amerikan anlayışını beğenmezken, yüzde 83'ü Amerikan tarzı ticaret ve iş yapmaktan, yüzde 68'i Amerikan filmleri, müziği ve televizyonundan haz etmiyor. Türkler'in yüzde 51'inin Amerikan teknolojisi ve uygarlığına hayran olmadığı belirtilirken, 2002 yılındaki araştırmaya göre hemen hemen tüm sorularda Türkler'in olumsuz cevaplarında yüzde 20'nin üzerinde bir artış gözlendiği ifade edildi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)