'ABD Ordusu, Maliki Kabinesinden Bazı Üyeleri Takibe Aldı' İddiası

'ABD Ordusu, Maliki Kabinesinden Bazı Üyeleri Takibe Aldı' İddiası

Irak'taki Amerikan Askeri Yetkililerinin, Aralarında Bakan ve Parlamenterlerin de Bulunduğu Birleşik Irak İttifakı Üyesi 11 Parti Temsilcisini Kara Listeye Aldığı İddia Edildi.

'ABD Ordusu, Maliki Kabinesinden Bazı Üyeleri Takibe Aldı' İddiası

Irak'taki Amerikan askeri yetkililerinin, aralarında bakan ve parlamenterlerin de bulunduğu Birleşik Irak İttifakı üyesi 11 parti temsilcisini kara listeye aldığı iddia edildi.

Irak Parlamentosu'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir parlamenterin verdiği bilgiye göre, koalisyon güçlerinin büyük ortağı ABD ordusu, Birleşik Irak ittifakı'na mensup 11 politikacıyı izlemeye aldı. Askeri yetkililerin kara listesinde, "Beyan Cebr" diye de tanınan İçişleri eski Bakanı Cabir El Solag, Abdülkerim Anzi, Bedir örgütü Lideri Hadi Amiri, Hasan El Senid, Burasa Camii Cuma İmamı Şeyh Celaleddin El Sağir, Ebu Mehdi Mühendis lakaplı Cemal Cafer gibi Başbakan Nuri El Maliki kabinesinde yer alan isimlerin olduğu ifade edildi. Adının gizli tutulmasını isteyen Iraklı kaynak, ABD ordusunun bu listede yer alan şahıslarla ilgili harekete geçmeyi şimdilik ertelediğini belirterek, bu şahısların Şii milislere ABD askerlerine eylem yapması için İran'dan silah getiren Ebu Mustafa Şeybani örgütüyle bağlantılı olmalarından dolayı kara listeye alındığını savundu.

Konu hakkında herhangi bir açıklama yapmayan askeri kaynaklar ise, olayla ilgili sessizliklerini sürdürüyor.

(SK-OYK-OYK-OK-D)