ABD Ordusu Diyala'dan Çekilme Planı Yapıyor

ABD Ordusu Diyala'dan Çekilme Planı Yapıyor

Irak'taki ABD Ordusunun, Diyala'daki Birliklerini Çekmek İçin Plan Yaptığı Öğrenildi.

ABD Ordusu Diyala'dan Çekilme Planı Yapıyor

Irak'taki ABD ordusunun, Diyala'daki birliklerini çekmek için plan yaptığı öğrenildi.

Amerikan askeri yetkililerin, başkent Bağdat'ın 80 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Diyala vilayetindeki birliklerini, kentte emniyetin sağlandığı gerekçesiyle geri çekeceği belirtildi. Geri çekme işleminin yılın son ayında (Aralık) gerçekleşebileceği öğrenilirken, askeri makamlar, El-Kaide militanlarına karşı yürütülen operasyonlarda başarı sağlandığını ve bölgedeki güvenlik sorunun giderildiğini belirtiyor. Ülke çapında devam eden şiddet döngüsünde önemli bir yere sahip olan Diyala, merkez ilçesi

Bakuba başta olmak üzere köy ve kasabası yabancı askerlerle isyancı gruplar arasında yaşanan şiddetli çatışmalara sahne olmuştu.

Yetkililer, bunun bazı kentlere de örnek teşkil edebileceğini düşünürken, diğer vilayetlerde bulunan asker sayısının da azaltılabileceğine işaret ediyor.

Terör örgütü El-Kaide, özellikle geçen yılın ortalarında öldürülen Ebu Musab el-Zerkavi'nin yerine Ebu Eyüp El-Masri'nin örgütün Irak sorumlusu olarak atanmasından sonra Diyala ve bölgesinde büyük bir etki sağlamış, kentteki varlığını sözde 'devlet' ilan ederek göstermişti.

(SK-EA-EA-OK-D)