ABD'nin Yeni Sudan Özel Elçisi Wıllıamson Hartum'da

ABD'nin Yeni Sudan Özel Elçisi Wıllıamson Hartum'da

ABD'nin Sudan'da Yeni Görevlendirdiği Özel Elçi Richard Williamson, Darfur Sorununda Gelişme Kaydedilmesi İçin Çaba Harcanması Çağrısında Bulundu.

ABD'nin Yeni Sudan Özel Elçisi Wıllıamson Hartum'da

ABD'nin Sudan'da yeni görevlendirdiği Özel Elçi Richard Williamson, Darfur sorununda gelişme kaydedilmesi için çaba harcanması çağrısında bulundu.

Bugün Sudan'a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren ABD'nin yeni Sudan Özel Temsilcisi Willamson, başkent Hartum'da Sudan Dışişleri Bakanı Deng Alor ile görüşerek, Amerika'nın Sudan ile ilişkilerini ve Darfur meselesini ele aldı. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilere değinen Sudan Dışişleri Bakanı Alor, "Özel elçi ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisiyle Darfur meselesini ve Genişletilmiş Barış Antlaşması'nı konuştuk. Bu bir süreçtir ve iki ülkede bu sorunun çözümünde kararlı olduğunu gösteriyor. Sudan, ABD ile ilişkilerini normale dönüştürmekte kararlıdır" dedi. Williamson ise, "Alor'un ABD ile Sudan arasındaki ilişkileri düzeltme adına Washington'da yaptığı öneriyi takdirle karşılıyorum. Buraya, bu öneriden yola çıkarak Darfur meselesinde ilerleme kaydetmek ve Sudan ile ilişkilerimizi geliştirmek için geldim. Bu hafta Hartum'da birçok görüşme yapmayı umuyorum. Ayrıca Juba ve Darfur'da da görüşmelerde bulunmayı umuyorum" diye konuştu.

Richard Williamson, Aralık ayında Sudan Özel Elçiliği görevini bırakan Andrew Natsios'un yerine atanmıştı.

(EÇ-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA