ABD'nin Küresel Casusluk Faaliyetleri - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'nin Küresel Casusluk Faaliyetleri

AA - Haberler | Güncel
ABD'nin Küresel Casusluk Faaliyetleri

Federal Meclis'te perşembe günü NSA Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin karar alınacak.

Almanya Federal Meclisi'nin, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) ülkede yaptığı dinlemelere ilişkin araştırma komisyonu kurulması yönelik kararı perşembe günü alacağı bildirildi.

Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclisi Grubu Genel Sekreteri Michael Grosse-Brömer, Federal Meclis'te kurulacak NSA Araştırma Komisyonu'nun 8 üyeye sahip olacağını söyledi.

Komisyonun kuurlması için perşembe günü karar alınacağını ifade eden Grosse Brömer, komisyonda CDU/CSU'dan 4, Sosyal Demokrat Parti'den 2, Yeşiller Partisi ve Sol Parti'den de 1'er üyenin yer alacağını kaydetti.

Öte yandan, başkanlığını Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Clemens Binninger'in üstleneceği komisyonun nisan ayında çalışmalara başlayacağı bildirildi.

Yeşiller Partisi,  NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowdon ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i de komisyonda dinlemek istiyor.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın geçen yılın ortalarında basına sızdırdığı belgelerle NSA'nın dünya genelindeki dinleme faaliyetleri ortaya çıkmıştı. Snowden'ın ifşa ettiği belgelerde NSA'nın Alman vatandaşlarını ve siyasetçilerini dinlediği iddia edilmişti.

Alman Spiegel dergisinin 2013 yılının Haziran ayında yayımladığı haber de NSA'nın Almanya'da binlerce elektronik posta ve kısa mesajı takip ettiği, telefon görüşmelerini dinlendiği iddia edilmişti. Rusya'da geçici sığınma hakkı verilen Snowden, Moskova'da Yeşiller Partisi Milletvekili Christian Ströble ile görüşmüş ve casusluk skandalını aydınlatmaya hazır olduğunu belirtmişti.

Başbakan Angela Merkel'in telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından Almanya, ABD ile casusluk faaliyetlerini sonlandırmayı amaçlayan bir anlaşma yapma girişiminde bulundu ancak bu konuda henüz bir ilerleme sağlanamadı. - Berlin

AA - Son Dakika Haberleri