ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" Olarak Tanımasına Tepkiler - İstanbul

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" Olarak Tanımasına Tepkiler - İstanbul

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı, Saadet Partisi'ne üye bir grup tarafından protesto edildi.

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı, Saadet Partisi'ne üye bir grup tarafından protesto edildi.

Partililer Çemberlitaş'ta, içerisinde Osmanlı Padişahları Sultan 2. Mahmut, Sultan Abdulaziz ve Sultan 2. Abdulhamid'in bulunduğu türbenin önünde toplandı. Burada İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atan grup, "Kudüs İslam'ındır" yazılı pankartlar açtı.

Grup adına açıklama yapan Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Yasin Kalaycı, ABD Başkanı Trump'un Kudüs konusundaki kararına tepki göstererek, kendileri için yok hükmünde olduğunu söyledi.

Kalaycı, Trump'un kararının kabul edilebilir bir yanı olmadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Kudüs'ün statüsünün ne olduğuna tek başına karar vermeye çalışmak, tarih bilmezlik, cehalet ve ihanet emareleri taşımaktadır. Bu karar, hukuksuzluk ve devlet eli ile korsanlık yapmak demektir. Sağduyulu insanlar olarak biz biliyoruz ki, dünyanın herhangi bir köşesinde bir gözyaşı var ise arkasında ABD ve Siyonist işbirliği vardır. Böyle bir kararın alınması Kudüs sevdalılarının yeniden birleşmesine ve özgür bir Kudüs için küresel intifadanın başlamasına vesile olmuştu, fakat İslam İşbirliği toplantısı sonrası yayınlanan bi·ldi·ri· bu bi·rleşmeyi· başlamadan bi·ti·rmi·şti·r. Dağ fare bi·le doğurmamıştır. ABD Başkanının böyle bir açıklama yapması bizleri şaşırtmamıştır. Asıl şaşırtması gereken kişiler Müslüman liderlerdir. Bundan dolayı İslam İşbirliği Teşkilatı'na katılan Müslüman liderlerden 'bana ne Amerika'dan' diyebilmelerini beklerdik. Ancak alınan kararlar ne yazık ki bizlere hayal kırıklığı yaşatmıştır. Ne demek sadece Doğu Kudüs Filistin'in başkentidir. Bu açıklamanın ABD'nin açıklamasından ne farkı vardır. ABD elçiliği batı Kudüs'e taşısa karşı çıkmayacak mıyız? Bizler milli görüşçü gençler olarak Kudüs'ü ne doğu ne Batı olarak tanımlamayı kabul etmiyoruz. Hatta biz İsrail diye bir devleti tanımıyoruz. Her kim bunu kabul ediyor ise de ret ediyoruz. Kudüs batısıyla ve doğusuyla Kudüs'tür ve Kudüs her yönü ile her metre karesi ile her taşı ile bağımsız Fi·li·sti·n Devleti·'ni·n başkenti·di·r."

Olumlu anlamda yapılan bütün adımları destekleyeceklerini aktaran Kalaycı, "Ümmetin faydasına olmadığına inandığımız Mavi Marmara anlaşması gibi girişimleri de iptal edilene dek eleştirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Partililer, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.

Kaynak: AA