ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" Olarak Tanımasına Tepkiler - Erzurum/van/ordu/

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" Olarak Tanımasına Tepkiler - Erzurum/van/ordu/

- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler ERZURUM Protesto eylemine katılan vatandaşlardan detay görüntüler Gazeteci yazar Abdurramman Dilipak'ın Konuşması Dua edilmesi VAN Protesto yürüyüşünden genel görüntüler İsrail bayrağının yakılması Memur-Sen Şube Başkanı...

ABD'nin Kudüs'ü

- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler
ERZURUM
Protesto eylemine katılan vatandaşlardan detay görüntüler
Gazeteci yazar Abdurramman Dilipak'ın Konuşması
Dua edilmesi
VAN
Protesto yürüyüşünden genel görüntüler
İsrail bayrağının yakılması
Memur-Sen Şube Başkanı Osman Ayşin'in açıklama okuması
ORDU
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu'nun sporcularla buluşması
Gündoğdu'nun gazetecilere açıklama yapması
KARAMAN
Lise öğrencilerinin yürüyüşünden detay görüntüler
Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua görüntüsü
Lise öğrencisi Nursi Talha Yıldırım'ın konuşması

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler
Erzurum ,Van,Ordu ve Karaman'da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterildi
ERZURUM/VAN/ORDU/KARAMAN (AA) – Erzurum,Van,Ordu ve Karaman'da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması protesto edildi.
Erzurum Sivil Tolum Platformu (ESTP) öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları üyeleri ile binlerce vatandaş "Erzurum Kudüs İçin Ayakta" başlığını taşıyan protesto gösterisi kapsamında ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliği Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterdi.

Narmanlı Camii önünde topalanan yaklaşık 15 bin kişi ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ve çeşitli pankartlarla Havuzbaşı Kent Medanına kadar tekbirler eşliğinde yürüdü.

Havuzbaşı Kent Meydanında toplanan kalabalık, "Kudüs İslamındır" sloganı atarak ABD Başkanı Trump'ı protesto etti.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından konuşma yapan Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, Kudüs'ün İslam'ın kırmızı çizgisi olduğunu belirterek, "Mescidi Aksa bizim için tarihtir. Anadolu'nun işgali Filistin topraklarından başladı. İngilizler, Filistin topraklarına 1910 yılının Aralık ayında girdiler. Bu kararı, İngilizlerin Filistin'i işgalinin tam yüzüncü yıl sonrası aldılar. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Bu yeniden Anadolu'nun şahlanış günü olacak inşallah. Uyuyan devi uyandırıyorlar. Günlerini görecekler." diye konuştu.

-Van

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifince düzenlenen gösteride, inisiyatif üyeleri, vatandaşlar ve bazı siyasi partilerin temsilcileri Kurtuluş Parkı'nda toplandı.

Gruptakiler buradan sloganlar atarak, ellerinde ABD ve İsrail'i protesto eden pankart ve dövizlerle Hazreti Ömer Camisi'ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında bir grup İsrail bayrağı yaktı.

Cami önünde basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Şube Başkanı Osman Ayşin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs ile ilgili açıklamasının hukuksuz olduğunu söyledi.

Bugün Müslümanların ortak değerleri için meydanlara indiklerini belirten Ayşin, "Dili, dini, ırkı mezhebi ve partisi ne olursa olsun biz biz yapan ortak değerlerimizdir. Dün böyleydi dundan sonrada böyle olacak. Bizim ortak değerimiz İslam'dır." dedi.

Terör örgütleriyle bölünmeye çalışılan Türkiye'nin şimdi de ekonomiyle vurulmak istendiğini ifade eden Ayşin, şöyle konuştu:

"Yanı başımızda komşularımız Irak ve Suriye'yi bölmediler mi? Ortadoğu'nun en güçlü devleti Mısır ne oldu? Libya ve birçok İslam ülkelerine müdahale etmediler mi? Bunlar hep gözyaşı ve kan üzerine kurulmuştur. Kan dökecekler ki karşılığında silah satıp, bedava petrol alsınlar diye. Bir zamanlar Rusya'ya diz çöktüren Afganistan'ı ne hale getirdiler. Şimdi de İslam'ın en büyük kalesi olan, asıl gayeleri Türkiye'ye diz çöktürmek. Başaramayacaklar, Türkiye bir kabile devleti değil. Türkiye bir dünya devletidir. Amerika ve işbirlikçileri bunu böyle bilmelidir."

Daha sonra Kudüs için dua edildi ve şiirler okundu.

-Ordu

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına ilişkin, "Kararı asla tasvip etmiyoruz ve kabullenmiyoruz. Bununla ilgili ne yapılması gerekiyorsa demokratik çerçevede bütün teşkilatlarımızla her gün ayakta olacağız ve tepkimizi vereceğiz." dedi.

Gündoğdu, Ordu Gençlik Merkezini ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu kararın bütün Müslümanları derinden yaraladığını belirterek, teşkilatlarının Türkiye'nin dört bir tarafında karşı duruş sergileyerek, bu kararın doğru olmadığını dile getirdiğini anlattı.

Kudüs'ün, Müslümanlar için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Gündoğdu, "Orada yıllardır devam eden bir Filistin meselesi var. Zaten hedef, orada İsrail devletini biraz daha büyütmektir. Kararı asla tasvip etmiyoruz ve kabullenmiyoruz. Bununla ilgili ne yapılması gerekiyorsa demokratik çerçevede bütün teşkilatlarımızla her gün ayakta olacağız ve tepkimizi vereceğiz." diye konuştu.

-Karaman
Karaman'da lise öğrencileri öncülüğünde tren garında toplanan grup, ABD ve İsrail aleyhine ellerindeki "Katil İsrail, işbirlikçi ABD", "Kudüs evimiz, kırmızı çizgimiz", "Katil İsrail, Filistin'den defol" şeklindeki dövizlerle slogan atarak 1. İstasyon Caddesi'nden 15 Temmuz Aktekke Demokrasi Meydanı'na kadar yürüdü.
Meydanda sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar ile buluşan grup, basın açıklaması yaptı.
Lise öğrencisi Nursi Talha Yıldırım, denize tatile gitmek yerine Kudüs'e gidip, Kudüs, Rabia ve Arakan için her gün dualar edilmesi gerektiğini söyledi.
Kudüs'ün her gün hatırlanması gerektiğini belirten Yıldırım, şunları aktardı:
"Biz Kudüs'ü unutursak gavur elbette gavurluğunu yapacaktır. Biz her zamankinden daha çok çalışırsak Kudüs kurtulur. Kudüs kurtulursa hayata esir olan ruhlarımız da arınacaktır. Kudüs Allah'ın bir emanetidir. Biz Allah rızası için ve yalnız Allah'a güvenerek daha çok çalışmalıyız. Daha dürüst, daha temiz, daha ahlaklı olduğumuz zaman, kardeşlerimizle daha iyi geçindiğimiz zaman göreceksiniz Kudüs kendiliğinden kurtulacaktır."

Kaynak: AA