ABD'nin Kosova Özel Temsilcisi Wısner'in Kosova Temasları

ABD'nin Kosova Özel Temsilcisi Wısner'in Kosova Temasları

ABD'nin Kosova Özel Temsilcisi Frank Wisner, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kosova Özel Temsilcisi Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın Statüsü Konusunda Sunduğu Önerilerin Desteklenmesi Gereken Fevkalade İyi Öneriler Olduğunu Söyledi.

ABD'nin Kosova Özel Temsilcisi Wısner'in Kosova Temasları

ABD'nin Kosova Özel Temsilcisi Frank Wisner, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kosova Özel Temsilcisi Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın statüsü konusunda sunduğu önerilerin desteklenmesi gereken fevkalade iyi öneriler olduğunu söyledi.

ABD'nin Kosova Özel Temsilcisi Wisner, Kosova ziyareti çerçevesinde sürdürdüğü temaslarının ardından bugün bir basın toplantısı düzenledi. BM Kosova Özel Temsilcisi Ahtisaari'nin öneriler paketini överek, önerilere tam destek verilmesini isteyen Wisner, Başmüzkereci Ahtisaari tarafından sunulan önerilerin yeni bir başlangıç için zemin oluşturduğunu ifade etti. Wisner, "Önerilerde Kosova'nın gelecekte nasıl bir görünümde olacağına, azınlıkların yan yana nasıl yaşamaları gerektiğine ışık tutuluyor" ifadesini kullandı. Büyükelçi Wisner, Ahtisaari'nin öneriler paketinde Kosova'nın toprak bütünlüğü ve şimdiki sınırlarının korunduğunu kaydetti. ABD'li Büyükelçi Wisner, önümüzdeki günlerde Viyana'da devam edecek müzakerelerde yapıcı olmaları için Arnavut ve Sırp taraflarına da çağrıda bulundu.

Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu da açıklamasında, Kosova halkının iradesinin gerçekleştirilmesine yönelik süreçte ABD'den sürekli destek göreceklerini belirterek, azınlıkların tüm haklardan yaralanacağı bir Kosova kurmayı amaçladıklarını söyledi.

(EK-OYK-OYK-OK-D)