ABD'nin Kafkaslar'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesi

ABD'nin Kafkaslar'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesi

Rusya'nın Kafkaslar'daki En Yakın Askeri Müttefiklerinden Ermenistan'ın Dışişleri Bakanı Vladimir Karapetyan, ABD'nin Kafkaslar'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesiyle İlgili Kendilerine Bir Bilgi Ulaşmadığını Söyledi.

ABD'nin Kafkaslar'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesi

Rusya'nın Kafkaslar'daki en yakın askeri müttefiklerinden Ermenistan'ın Dışişleri Bakanı Vladimir Karapetyan, ABD'nin Kafkaslar'da füze savunma sistemi kurmak istemesiyle ilgili kendilerine bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Karapetyan, ABD'nin Kafkaslar'da kurmayı düşündüğü füze savunma sistemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karapetyan, "ABD'nin Kafkas Cumhuriyetleri'nden birinde füze savunma sistemi kurmak istediğine dair herhangi bir bilgimiz yok. Bu nedenle bu konuyla ilgili sorulara yanıt vermemiz doğru olmaz" değerlendirmesinde bulundu. ABD Savunma Bakanlığı'nın füze dairesinden üst düzey yetkililer, 1 Mart 2007 tarihinde ülkesinin Kafkaslar'da Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ülkelerinden birinde füze savunma sistemi kurmak istediğini, bunun da Avrupa'da kurmak istedikleri sistemden önce olmasını istediklerini söylemişti. ABD'nin Avrupa'da Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde kurmayı düşündüğü füze savunma sistemine ise Rusya'dan sert cevap gelmişti. Rus Hükümeti; Washington, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'yı, ABD'nin bu planı nedeniyle sert bir şekilde uyarmıştı.

ABD, kurmayı düşündüğü bu sistemlerin, Kuzey Kore ve İran'dan gelebilecek saldırıları önlemek amacı taşıdığını ifade etmişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)