ABD'nin Irak'ı İşgalinin 4. Yıldönümü

ABD'nin Irak'ı İşgalinin 4. Yıldönümü

ABD'nin Irak'ı İşgalinin 4. Yıldönümünde Savaşı Protesto Eden Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarına Üye Yaklaşık Bin Kişi, Taksim'den Dolmabahçe'ye Kadar Yürüdü.

ABD'nin Irak'ı İşgalinin 4. Yıldönümü

ABD'nin Irak'ı işgalinin 4. yıldönümünde savaşı protesto eden çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık bin kişi, Taksim'den Dolmabahçe'ye kadar yürüdü.

Aralarında KESK, DİSK ve İstanbul Barosu üyelerinin de bulunduğu kalabalık grup, akşam saat 19.30 sıralarında Taksim Gezi Parkı'nda toplandı. İşgali protesto eden eylemciler, Bush aleyhinde sloganlar attı. Ellerinde getirdikleri meşaleleri yakan grup, Dolmabahçe istikametine doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca savaş karşıtı sloganlar atan kalabalığa polis ekipleri müdahale etmedi. Yürüyüşe İnönü Stadyumu önünde son veren eylemciler adına KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul bir konuşma yaptı. Tombul'un konuşması zaman zaman sloganlarla kesildi. Konuşmasında savaş boyunca 650 bin kişinin öldürüldüğünü söyleyen Tombul, Irak'ta halkın kendi kaderine terk edildiğini belirtti. Savaşta bombalanmayan tek yerin petrol kuyuları olduğunu ileri süren Tombul, "Bugün 'savaşa dur' demek için buradayız. Petrol ve güç uğruna yapılan bu savaşa seyirci kalmayacağız. Akıllı füzelerin değil Iraklı kadınların, Iraklı çocukların sesi olacağız. Bush ve Blair savaş suçlusu olarak yargılanmalıdır" dedi.

Emniyet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem, olaysız şekilde sona erdi.

(CÇ-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA