ABD'nin İlk Müslüman Temsilciler Meclisi Üyesi Ellison, Kur'an-ı Kerim'e El Basarak Yemin Edecek

ABD'nin İlk Müslüman Temsilciler Meclisi Üyesi Ellison, Kur'an-ı Kerim'e El Basarak Yemin Edecek

ABD Temsilciler Meclisi'nin İlk Müslüman Üyesi Keith Ellison, Bugün Yapılacak Özel Yemin Töreninde Eski ABD Başkanlarından Thomas Jefferson'un Kur'an-ı Kerim'ini Kullanarak Yemin Edecek.

ABD'nin İlk Müslüman Temsilciler Meclisi Üyesi Ellison, Kur'an-ı Kerim'e El Basarak Yemin Edecek

ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk Müslüman üyesi Keith Ellison, bugün yapılacak özel yemin töreninde eski ABD başkanlarından Thomas Jefferson'un Kur'an-ı Kerim'ini kullanarak yemin edecek.

ABD'de 2006 Kasım'ında yapılan Temsilciler Meclisi seçimlerinden ilk Müslüman temsilci olarak zafer kazanan Ellison'nun ofisinden yapılan açıklamada, bugün yapılacak yemin töreni için Ellison'un, ilk sahibi eski ABD başkanlarından Jefferson olan ve Kongre Kütüphanesi'nde bulunan Kuran-ı Kerim ile ant içeceği ifade edildi. News Gazetesi'ne verdiği demeci bugün yayınlanan Ellison, Müslüman olması dolayısıyla doğal olarak Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin edeceğini söyledi. Üniversite yıllarında Katoliklikten Müslümanlığa geçen Ellison, News Gazetesi'ne verdiği demeçte, "Müslümanların kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'i her gün okuyorum ve ilhamımı bu kitaptan alıyorum" dedi.

Kasım ayında seçimleri kazanmasının ardından Kuran-ı Kerim ile yemin edeceğini açıklayan Ellison, Muhafazakarlar temsilciler ve birkaç yorumcu tarafından sert şekilde eleştirilmişti. İlk Müslüman temsilci olmasının yanı sıra Minnesota Eyaleti'nden seçilen ilk siyahi Temsilciler Meclisi Üyesi de olan Ellison, mesleğini öğrenmek için ABD tarihinin ilk siyahi beysbol oyuncusu Jackie Robinson'un kitabından faydalanacağını kaydetti. Ellison, "Robinson, ilk siyahi beysbol oyuncusu olmaktan endişelendi mi? Hayır. O, oynadığı oyunda başarılı olma endişesini taşıdı" diye konuştu.

Keith Ellison, Temsilciler Meclisi üyelerinden bir kısmının yemin töreninin ardından bugün yemin edecek. ABD Temsilciler Meclisi'nin yemin törenlerinde, bugün ilk defa farklı bir dinin kitabı kullanılarak yemin töreni gerçekleştirilecek.

(AFP-OYK-OYK-MEF-D)