ABD'nin Doğu Avrupa'ya Füze Savunma Sistemi Kurma Planı

ABD'nin Doğu Avrupa'ya Füze Savunma Sistemi Kurma Planı

Polonya Başbakanı Donald Tusk, ABD'nin Polonya Topraklarında Füze Savunma Sistemi Konuşlandırması İçin Polonya Askeri Güçlerine Yapacağı Finansal Yardımı Artırması Gerektiğini Söyledi.

ABD'nin Doğu Avrupa'ya Füze Savunma Sistemi Kurma Planı

Polonya Başbakanı Donald Tusk, ABD'nin Polonya topraklarında füze savunma sistemi konuşlandırması için Polonya askeri güçlerine yapacağı finansal yardımı artırması gerektiğini söyledi.

ABD'nin Doğu Avrupa'da kurmayı planladığı füze savunma sistemi yılan hikayesine döndü. ABD'nin, ülkelerinde füze savunma sistemi kurmak istemesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Polonya Başbakanı Tusk, ABD'nin bu isteğini gerçekleştirmek için Polonya Ordusu'na yapacağı finansal yardımı artırması gerektiğini söyledi. "ABD, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek olası saldırıları önlemek için Polonya'da kurmayı gerekli gördüğü füze savunma sistemini, ancak Polonya'nın güvenliğini güçlendirdiği takdirde gerçekleştirebilir" diyen Tusk, bu konuda ABD'den Temmuz ayında somut öneriler beklediklerini ifade etti.

Varşova, topraklarında füze savunma sistemi kurmak isteyen ABD'den, eskimiş hava savunma sistemlerini modernize etmesini istiyor. ABD, bunun için 2009 yılında 27 milyon dolarlık bir bütçe ayırırken, ABD Başkanı George W. Bush bu rakama 20 milyon dolar daha ekleneceği taahhüt etti. Polonya'nın ise birkaç milyar dolarlık istekte bulunduğu tahmin ediliyor.

ABD, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerden gelecek füze saldırılarına karşı bir savunma sistemi olduğunu söylediği projenin Avrupalı müttefiklerini de muhtemel saldırılardan koruyacağını savunuyor. Sisteminin doğrudan Rusya'yı hedef aldığını düşünen Moskova yönetimi ise başından bu yana projeye karşı çıkıyor.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)