ABD'nin Bağımsızlık Günü Kutlaması Kapsamında İzmir'de Resepsiyon Düzenlendi

ABD'nin Bağımsızlık Günü Kutlaması Kapsamında İzmir'de Resepsiyon Düzenlendi

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Eşi Margo Squire, İzmir'de Düzenlenen Bağımsızlık Kutlaması Resepsiyonuna Katıldı. İüüege Serbest Bölgesi Uzay Kampı Bahçesinde Düzenlenen Resepsiyona İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ve Yabancı Ülkelerin İzmir Konsolosları Katıldı.

ABD'nin Bağımsızlık Günü Kutlaması Kapsamında İzmir'de Resepsiyon Düzenlendi

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve eşi Margo Squire, İzmir'de düzenlenen bağımsızlık kutlaması resepsiyonuna katıldı. ıÜüEge Serbest Bölgesi Uzay Kampı bahçesinde düzenlenen resepsiyona İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ve yabancı ülkelerin İzmir konsolosları katıldı. Resepsiyon, İstiklal Marşı ve ABD milli marşının okunmasıyla başladı.

Kokteylde konuşan ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana'da yapılan resepsiyonların gerçekleşmesine bağışlarıyla katkıda bulunan kuruluşlara teşekkür etti. 4 Temmuz 1776'da 2. Kontinental Kongre Delegelerinin yeni bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiğini ifade eden Wilson, delegelerin onayladığı bağımsızlık bildirisinin sözlerinin, özgürlüklerini gerçek kılmak için milyonlarca kişiye ilham verdiğini ifade etti.

Bağımsızlık bildirisiyle ilgili noktalara değinen Wilson, "Şu gerçeklerin açık olduğu görüşündeyiz. Bütün insanlar eşit yaratılmışlardır. Onları yaratan Tanrı kendilerine vazgeçilemez bazı haklar vermiştir. Bu haklar arasında yaşama, özgürlük ve mutluluğunu arama hakları yer alır. Bu hakları korumak için insanlar arasında meşru iktidar hak ve yetkilerini yönetilenin rızasından alan hükümetler kurulmuştur. Herhangi bir hükümet şekli bu amaçları tahrip eder bir nitelik kazanırsa onu değiştirmek veya kaldırmak ve temelleri kendi güvenlik ve mutluluğunu sağlamaya uygun görünecek ilkeler üzerine dayanan, güç ve yetkiyi aynı amaçla örgütleyen yeni bir hükümet kurmak o halkın hakkıdır" dedi.

Bağımsızlık bildirisindeki sözlerin demokrasi adına önemini vurgulayan Wilson, şöyle devam etti: "Amerika, Türkiye ve tüm dünyadaki diğer özgür halklar günlük meselelerle ve demokrasiyi sürdürme problemi ile uğraşırken bu sözler bizim için ilham olmaya devam etmektedir. Yüce uluslarımız bu değerlere bağlı kalıp, yaşam biçimimizi savunmaya devam ettiği sürece, dostluğumuz ve ittifakımız kuvvetli olacaktır ve geleceğimize birlikte güvenle bakabiliriz."

Kaynak: CHA