ABD'nin Bağımsızlık Günü Kapsamında Adana'da Resepsiyon Düzenlendi

ABD'nin Bağımsızlık Günü Kapsamında Adana'da Resepsiyon Düzenlendi

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Eşi Margo Squire, Adana'da Bağımsızlık Günü Resepsiyonuna Katıldı.

ABD'nin Bağımsızlık Günü Kapsamında Adana'da Resepsiyon Düzenlendi

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve eşi Margo Squire, Adana'da bağımsızlık günü resepsiyonuna katıldı.

ABD Adana Konsolosu Eric Green'in evsahipliğinde gerçekleştirilen ABD'nin bağımsızlık günü resepsiyona Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gören, Emniyet Müdürü Arif Akkele, İncirlik 39. Wing Komutanı Albay Philip McDaniel ve çok sayıda davetli katıldı.

Konsolosluk Şeref Kıtası'nın Türk ve Amerikan bayraklarıyla başlayan merasimde 2 ülkenin milli marşları okundu.

İncirlik'teki konsolosluk binasında yapılan etkinlikte konuşan ABD Büyükelçisi Ross Wilson, 4 Temmuz 1776'da 2. Kontinental Kongre Delegelerinin yeni bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiğini, delegelerin onayladığı bağımsızlık bildirisinin sözlerinin, özgürlüklerini gerçek kılmak için milyonlarca kişiye ilham verdiğini ifade etti.

Bağımsızlık bildirisiyle ilgili noktalara değinen Wilson, "Şu gerçeklerin açık olduğu görüşündeyiz. Bütün insanlar eşit yaratılmışlardır. Onları yaratan Tanrı kendilerine vazgeçilemez bazı haklar vermiştir. Bu haklar arasında yaşama, özgürlük ve mutluluğunu arama hakları yer alır. Bu hakları korumak için insanlar arasında meşru iktidar hak ve yetkilerini yönetilenin rızasından alan hükümetler kurulmuştur. Herhangi bir hükümet şekli bu amaçları tahrip eder bir nitelik kazanırsa onu değiştirmek veya kaldırmak ve temelleri kendi güvenlik ve mutluluğunu sağlamaya uygun görünecek ilkeler üzerine dayanan, güç ve yetkiyi aynı amaçla örgütleyen yeni bir hükümet kurmak o halkın hakkıdır." dedi.

Bağımsızlık bildirisindeki sözlerin demokrasi adına önemini vurgulayan Wilson, "Amerika, Türkiye ve tüm dünyadaki diğer özgür halklar günlük meselelerle ve demokrasiyi sürdürme problemi ile uğraşırken bu sözler bizim için ilham olmaya devam etmektedir. Yüce uluslarımız bu değerlere bağlı kalıp, yaşam biçimimizi savunmaya devam ettiği sürece, dostluğumuz ve ittifakımız kuvvetli olacaktır ve geleceğimize birlikte güvenle bakabiliriz." şeklinde konuştu.

Büyükelçi Wilson, Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana'da yapılan resepsiyonların gerçekleşmesine bağışlarıyla katkıda bulunan sponsorların isimlerini de zikrederek teşekkür etti.

Konuşmaların ardından davetlilere açık büfe yemek ikram edildi.