ABD'nin Avrupa'ya Füze Savunma Sistemleri Kurma Planı

ABD'nin Avrupa'ya Füze Savunma Sistemleri Kurma Planı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, İran'ın Nükleer Programını Sonlandırması Halinde, ABD'nin Füze Savunma Sistemi Geliştirme Konusundaki Yaklaşımını Değiştirebileceğini Söyledi.

ABD'nin Avrupa'ya Füze Savunma Sistemleri Kurma Planı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, İran'ın nükleer programını sonlandırması halinde, ABD'nin füze savunma sistemi geliştirme konusundaki yaklaşımını değiştirebileceğini söyledi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried, İran'ın nükleer programını durdurması halinde, füze savunma sistemlerini geliştirme konusundaki yaklaşımlarını değiştirebileceklerini ifade etti. Fried, "Bu sistem, tehdide dayalı bir sistem. İran uranyum zenginleştirme işleminden vazgeçerse ve uluslararası toplumla birlikte çalışmaya başlarsa, biz de farklı bir yaklaşımı düşünmeye başlarız" dedi.

ABD, İran ve Kuzey Kore'den gelebilecek tehditleri öne sürerek, Avrupa'da Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da füze savunma sistemleri kurmak için bu ülkelerle görüşmelere başlamış, Rusya'da güvenliğinin tehdit edildiğini ileri sürerek, ABD'nin bu girişimine sert tepki vermişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)