ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemleri Kurma Planı

ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemleri Kurma Planı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Robert Gates'in, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ile ABD'nin Bu Ülkede Kurmak İstediği Füze Savunma Sistemine Dair Görüşme Yaptıkları Açıklandı.

ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemleri Kurma Planı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Robert Gates'in, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ile ABD'nin bu ülkede kurmak istediği füze savunma sistemine dair görüşme yaptıkları açıklandı.

ABD Başkan Yardımcısı Cheney'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Cheney ve Gates, Ortadoğu'dan gelebilecek potansiyel tehdide karşı Çek Cumhuriyeti'nde kurulması planlanan füze savunma sistemi ile ilgili detayları Cumhurbaşkanı Klaus ile görüştü. Cheney, Çek Cumhuriyeti'nin uluslararası güvenliğin sağlanması konusundaki yardımları dolayısıyla Klaus'a teşekkür etti" denildi. Savunma Bakanı Gates ile Klaus'un Pentagon'da yaptıkları görüşmede de, Gates'in Afganistan, Irak ve Balkanlar'da asker bulunduran Çek Cumhuriyeti'ne teşekkür ettiği kaydedildi.

ABD; Kuzey Kore ve İran'dan gelebilecek füze saldırılarına karşı Kafkaslar'da radar sistemi, Avrupa'da da füze savunma sistemi kurmayı planlıyor.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA