ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesi

ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesi

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı George W. Bush'a Yaptığı Azerbaycan'daki Füzesavar Üssünü Ortak Kullanma Önerisini Olumlu Karşıladığını Açıkladı.

ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurmak İstemesi

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı George W. Bush'a yaptığı Azerbaycan'daki füzesavar üssünü ortak kullanma önerisini olumlu karşıladığını açıkladı.

ABD'nin Avrupa'da füze savunma sistemi kurmak istemesi üzerine Rusya ile ABD arasında başlayan gerilimi düşürmek amacıyla Rusya Devlet Başkanı Putin'in yaptığı öneri, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Topolanek tarafından da olumlu karşılandı. Konuyla ilgili yayınladığı bildiride Putin'in füze savunma sistemini yararlı olarak kabul ettiğini ifade eden Topolanek, "Putin'in bu konuda bir anlaşma arayışında olması çok önemli" dedi.

ABD'nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da füze savunma sistemi kurmak istemesi üzerine Rusya ile ABD arasında soğuk savaş dönemini anımsatan açıklamaların ardından, Putin bu akşam Azerbaycan'daki füzesavar üssünün ABD ile ortak kullanılmasını önermişti. Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in konuya sıcak baktığını da sözlerine eklemişti. ABD Başkanı Bush ise öneriyi dikkate değer olarak yorumlamıştı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)