ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurma Planı

ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurma Planı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD'yi Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurma Planı ile Silahlanma Yarışını Yeniden Başlatmakla Suçladı.

ABD'nin Avrupa'da Füze Savunma Sistemi Kurma Planı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD'yi Avrupa'da füze savunma sistemi kurma planı ile silahlanma yarışını yeniden başlatmakla suçladı.

ABD'yi silahlanma yarışını yeniden başlatmakla suçlayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Almanya'nın başkenti Berlin'de G8 Dışişleri Bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, "ABD'nin Avrupa'nın göbeğinde füze savunma sistemi kurmaya kalkışmasının bilinçli olarak planlandığını düşünüyorum. Bu konudaki endişelerimizle ilgili komik bir durum yok. ABD kurmak istediği füze savunma sistemi ile birlikte silahlanma yarışını yeniden başlatıyor. Stratejik istikrar zarar görmeye başladı"

dedi. G8 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, füze savunma sistemi ile ilgili Rusya'nın endişelerini "komik" bulduğunu söylemişti.

Bilindiği gibi ABD, Eski Sovyetler Birliği ülkeleri Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde Kuzey Kore ve İran'dan gelecek tehditleri öne sürerek füze savunma sistemi kurmak istiyor.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA