ABD Maliki'nin Sabrını Taşırdı

ABD Maliki'nin Sabrını Taşırdı

Son Zamanlarda Amerikalı Siyasetçi ve Yetkililer Tarafından Yoğun Eleştirilere Maruz Kalan Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Sabrı Taştı.

ABD Maliki'nin Sabrını Taşırdı

Son zamanlarda Amerikalı siyasetçi ve yetkililer tarafından yoğun eleştirilere maruz kalan Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin sabrı taştı. Maliki, kendisinin yerine bir başkasının başbakanlığa getirilmesini isteyen Amerikalı siyasetçilere sert tepki gösterdi.

ABD'de muhalefetteki senatörler Carl Levin ve Hillary Clinton'ın Iraklı milletvekillerini milli uzlaşmayı sağlayabilecek yeni birini başbakan seçmeye çağırmaları üzerine Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bir basın toplantısı düzenleyen Maliki, "Hillary Clinton ve Carl Levin demokrat insanlardır. Dolayısıyla bunların demokrasiye saygı göstermeleri gerekir. Bunlar Irak'tan sanki kendi mülkleriymiş gibi bahsediyorlar" dedi.

Hillary Clinton ve Carl Levin'in Irak'taki zorluklardan haberdar olmadıklarını ifade eden Irak Başbakanı, bunların uzlaşmanın ne manaya geldiğini bilmeden konuştuklarını söyledi. Maliki, Fransa'nın da kendisinin başbakanlıktan uzaklaştırılmasına çalıştığını iddia etti.

(AFP-EA-EA-SN-D)