ABD'li Tarihçi Perinçek Davasında Tanık

ABD'li Tarihçi Perinçek Davasında Tanık

Sözde Ermeni Soykırımının 'Emperyalist Bir Yalan Olduğunu' Söylediği İçin Yarın Lozan Kent Mahkemesi'nde Yargıç Karşısına Çıkacak Olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan'da Basın Toplantısı Düzenledi. Perinçek'in Basın Toplantısında Hazır Bulunan ABD'li Tarihçi Prof. Dr. Justin Mccarthy Duruşmaya Tanık Olarak Katılacağını Söyledi.

ABD'li Tarihçi Perinçek Davasında Tanık

Sözde Ermeni soykırımının ''emperyalist bir yalan olduğunu'' söylediği için yarın Lozan Kent Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkacak olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan'da basın toplantısı düzenledi. Perinçek'in basın toplantısında hazır bulunan ABD'li tarihçi Prof. Dr. Justin McCarthy duruşmaya tanık olarak katılacağını söyledi.

Perinçek, basın toplantısında, ''Sözde Ermeni soykırımının ABD kökenli emperyalist bir yalan olduğunu'' yineledi. Çok sayıda İsviçreli basın mensubunun katıldığı toplantıda Perinçek, Ermeni diasporasının, başta ABD olmak üzere bazı Batılı ülkelerden de destek alarak, ''Sözde Ermeni soykırımı yalanını yaymaya çalıştığını'' söyledi.

Türkler'in, soykırımcı bir devlet yapısından gelmediklerini, tarihsel kimi gerçeklerden örnekler vererek anlatan Perinçek, ''Türkler'in her dönemde çeşitli milletlerle birarada barış içinde yaşadığını'' kaydetti.

Ermeni diasporasının, Türkiye'ye siyasal baskı yapmak amacıyla ''sözde Ermeni soykırımı yalanının arkasına saklandığını'' ifade eden Perinçek, ABD'nin destek olduğu ''Ermeni soykırımı yalanını Fransa ve İsviçre gibi Batılı ülkelere de kabul ettirmek için baskı yaptığını" bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kısa bir süre önce Ermenistan Başbakanı'na, ''arşivlerimizi açalım, tarihçiler ve bilim adamları konuyu tüm boyutlarıyla araştırsınlar'' önerisinde bulunduğunu hatırlatan Perinçek,Ermenistan yöneticilerinin bu olumlu öneriyi bugüne dek yanıtsız bıraktıklarını söyledi.

Perinçek'e destek olmak üzere başta KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başta olmak üzere bilim adamları, tarihçiler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden 160 kişilik bir grup da bugün akşam saatlerinde İsviçre'ye geldi.

Kaynak: AA