ABD'li Sözcü: Suikastla İlişkilendirmekle İlgili Rahatsızlığımızı Türk Yetkililere İlettik - 2

ABD'li Sözcü: Suikastla İlişkilendirmekle İlgili Rahatsızlığımızı Türk Yetkililere İlettik - 2

21.12.2016 10:05 | Son Güncelleme: 21.12.2016 10:05
ABD'li Sözcü: Suikastla İlişkilendirmekle İlgili Rahatsızlığımızı Türk Yetkililere İlettik - 2

Nafiz ALBAYRAK, NEW YORK, DHA - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastın ardından Türkiye'de, ABD ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından duydukları rahatsızlığı ABD'nin Türk yetkililere ilettiğini açıkladı.

Nafiz ALBAYRAK, NEW YORK, DHA - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastın ardından Türkiye'de, ABD ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından duydukları rahatsızlığı ABD'nin Türk yetkililere ilettiğini açıkladı. Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında konu ile ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, konunun Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yaptığı telefon görüşmesinde gündeme getirildiğini belirterek 'Dışişleri Bakanımız Kerry, Fethullah Gülen ABD'de yaşıyor diye, ABD'nin gizli ya da açıktan dünkü korkunç suikasta karıştığı ya da destek verdiği yönünde Türkiye'de kullanılan söylemlerle ilgili kaygıları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na iletti" dedi. ABD'nin suikastla ilintilendirilmesini 'komik ve saçma' olarak nitelendiren Kirby, "Bu söylemler kesinlikle yanlış, hiç bir temeli yok, Bakan Kerry, Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelerde bunu açık bir biçimde belirtti" diye konuştu.

Olayla ilgili olarak aktif bir soruşturma sürdüğünü dile getiren Kirby, "Bu kişinin arkasındaki motivasyonların ne olduğunu ben bilmiyorum, sizin de bildiğinizi sanmıyorum. Demek istediğim, büyükelçiyi vurduktan sonra bağırarak konuştuğunu sizler gibi ben de gördüm. Ancak araştırmacıların işlerini yapmalarına izin vermeliyiz. Onlara izin vermemiz gerekiyor ki bir takım çıkarımlar yapmadan önce gerçeklerin ne olduğunu kanıtların ne olduğunu anlayalım. Fakat Amerika Birleşik Devletleri'nin herhangi bir şekilde bu suikastı desteklediği ya da bunun arkasında ya da dolaylı olarak dahil edildiği fikri kesinlikle komik" dedi.

GÖRÜNTÜ

----

AÇIKLAMA (GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: ABD'li Sözcü: Suikastla İlişkilendirmekle İlgili Rahatsızlığımızı Türk Yetkililere İlettik - 2 - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 23:24:13. #1.14#
title