ABD'li Müsteşar Yardımcısı: Özbekistan ile Askeri Müzakere Yok
Haberler » Dünya » ABD'li Müsteşar Yardımcısı: Özbekistan ile Askeri Müzakere Yok - Haberler

ABD'li Müsteşar Yardımcısı: Özbekistan ile Askeri Müzakere Yok

ABD Dışişleri Bakanın Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı George Krol, Askeri Konularda Özbekistan'la Herhangi Bir Müzakerenin Olmadığını Söyledi.

ABD'li Müsteşar Yardımcısı: Özbekistan ile Askeri Müzakere Yok

ABD Dışişleri Bakanın Güney ve Orta Asya'dan sorumlu müsteşar yardımcısı George Krol, askeri konularda Özbekistan'la herhangi bir müzakerenin olmadığını söyledi.


Önceki gün temaslarda bulunmak üzere Taşkent'e gelen Krol, bugün düzenlediği basın toplantısında Özbek yetkilerle askeri üs konusunun konuşulmadığını söyledi. Krol, Özbekistan'ın sadece askeri olmayan yüklerin Afganistan'daki koalisyon gücüne aktarılması konusunda kara ve hava sahasını açtığını belirtti. ABD'li diplomat, 'bunun dışında bu ülkeyle askeri yük sevkıyatı ve askeri üs konusunda müzakerelerde bulunma gibi bir durumun söz konusu olmadığına' vurgu yaptı.


Krol, Rusya'nın Kırgızistan'da ikinci askeri üs açma girişimiyle ilgili sorulara ise 'bu konuda iki ülke arasında bir girişim olduğunu ama bunun ABD'yi bağlamadığını" dile getirdi.


Bir diğer soru üzerine Krol, ziyaretinin ABD ilgililerinin Orta Asya ülkeleriyle ilişkileri geliştirme adına yaptıkları ziyaretlerin devamı niteliğinde olduğunu kaydederek, 'Bu ziyaretinin doğal gaz meselesi veya Nabucco projesini kapsamadığını ve Özbek tarafla bu konuların görüşmediğini' dile getirdi.


Müsteşar yardımcısı, Orta Asya'daki su sorunuyla ilgi bir başka soru üzerine ise bölgede böyle bir problemin olduğunu, bu sorunun ilk etapta bölge ülkeleri nezdinde ortak yarar sağlayacak şekilde görüşülmesi gerektiğini ifade etti. Krol, ABD olarak bu sorunun müzakereler sürecine destek verebileceklerini dile getirdi ve sorunun bölgedeki tüm ülkeler yararına hal olunmasından yana olduklarına vurgu yaptı.


Özbekistan'da bazı ilgili birimlerle yararlı görüşmeler yaptığını da dile getiren Krol, diğer bölge ülkeleriyle olduğu gibi Özbekistan'la da sadece devletler düzeyinde değil halklar nezdinde de ilişkilerin geliştirilmesi gayretinde ve arzusunda olduklarına dikkat çekti.


Bu arada Özbekistan'ın Afganistan'a yönelik yararlı tavsiyeleri olduğuna da atıfta bulunan Krol, ABD olarak bunları dikkatle takip ettiklerini ifade etti. Krol Özbekistan'ın son olarak Afganistan'ın kuzeyine sağladığı elektrik desteğinin bu ülke imarına yönelik sağladığı önemli katkılarından biri olduğunu hatırlattı.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler