ABD'li Ere 4 Yıl Sonra Yargı Yolu

ABD'li Ere 4 Yıl Sonra Yargı Yolu

Adana'da 3 Yıl Önce Otomobille Motosikletli Çifte Çarparak Ölümüne Neden Olan ABD'li Erin Türk Makamlarınca Yargılanmasına Karar Verildi.

ABD'li Ere 4 Yıl Sonra Yargı Yolu

Adana'da 3 yıl önce otomobille motosikletli çifte çarparak ölümüne neden olan ABD'li erin Türk makamlarınca yargılanmasına karar verildi.

Alınan bilgiye göre, 25 Ekim 2004'te meydana gelen kazada İncirlik Üssü'nde görevli ABD'li er Christopher Callahan Shumaker (26) kullandığı otomobille, Gülmehmet Kardaş (18) ile nikahsız eşi 3 aylık hamile Zerrin Ugunlu'nun (19) bulunduğu 01 DB 076 plakalı motosiklete çarptı. Kardaş ve Ugunlu kaza yerinde hayatını kaybederken, ABD'li er, dava sonuçlanıncaya kadar Türkiye dışına çıkartılmayacağı ve her duruşmada hazır bulundurulacağı taahhüdü üzerine serbest bırakıldı.

Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan, ancak, duruşmalara katılmayan ABD'li erin, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığı ile ifadesinin alınması istendi.

Bakanlıktan gönderilen yazıda, NATO çerçevesinde ABD ile Türkiye arasında yapılan Sofa Antlaşması'na göre erin Türkiye'de yargılanabilmesi için "resmi görevde olup olmadığının" bağlı bulunduğu askeri makamdan sorulmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme, ABD'li er hakkındaki yargılamayı 4 Mayıs 2006'da durdurdu. Yazışmalar sonunda Genelkurmay Başkanlığı'ndan gönderilen yazıda, ABD'li erin olay günü resmi görevli olmadığının belirtilmesi üzerine Cumhuriyet Savcısı, antlaşma gereği yargılamanın yapılmasına

karar verip yeniden iddianame düzenledi.

Anlaşmaya göre görev sırasında kazayı yapması durumunda ABD'li makamlarca yargılaması yapılacak olan Shumaker, 3 yıl aradan sonra yeniden yargılanmaya başlayacak.

(AB-ÖZ-Y)