Dışişleri, Trump'ın Danışmanının Türkiye İddialarına Sert Çıktı: Kabul Edilemez

Dışişleri, Trump'ın Danışmanının Türkiye İddialarına Sert Çıktı: Kabul Edilemez

Dışişleri Bakanlığı, Trump'ın danışmanı Mcmaster'ın, Türkiye'nin aşırı örgütlerin sponsorluğunu yaptığı iddiasına, "Temelsiz ve kabul edilemez" şeklinde tepki verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'li danışman Mcmaster'a yanıt geldi. Açıklamada, Mcmaster'ın iddialarının "hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez" olduğu bildirildi.

ABD Başkanı Trump'ın pazartesi günü yeni ulusal güvenlik stratejisini açıklayacağı duyuruldu. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General McMaster, "Katar ve Türkiye'nin Müslüman Kardeşler gibi aşırıcı örgütlerin sponsorluğunu yaptıklarını" iddia etmişti.

Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"HAYRET VERİCİ, TEMELSİZ, KABUL EDİLEMEZ"

"ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster'ın, bir düşünce kuruluşu tarafından dün (12 Aralık) Vaşington'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizi ve hükümetimizi hedef alan ifadelerde bulunduğu üzüntüyle öğrenilmiştir."

"Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir."

ABD'YE, "YPG'YE DESTEĞİ BIRAK" ÇAĞRISI

"Dost ve müttefik olarak görmeye devam ettiğimiz ABD'nin ülkemize aynı yaklaşımı sergilemesini ve her ne sıfat altında olursa olsun YPG gibi terör örgütlerine desteği bırakarak, geleneksel müttefiklik ilişkilerimiz ve uluslararası meşruiyete uygun şekilde ülkemizin kararlılıkla sürdürdüğü terörizm ve radikalizmle mücadelesine daha somut ve etkin destek vermesini beklemekteyiz.