ABD'li Askerler Depresyon Sorunuyla Karşı Karşıya

ABD'li Askerler Depresyon Sorunuyla Karşı Karşıya

Irak ve Afganistan'dan Dönen ABD'li Askerlerin Çoğunun Normal Hayata Uyum Sağlamakta Zorlandığı ve Depresyon Geçirdiği Bildirildi.

ABD'li Askerler Depresyon Sorunuyla Karşı Karşıya

Irak ve Afganistan'dan dönen ABD'li askerlerin çoğunun normal hayata uyum sağlamakta zorlandığı ve depresyon geçirdiği bildirildi.

Pensilvanya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, 2001 yılından bu yana Irak ve Afganistan'da görev yapmış ve savaştan dönen ABD'li askerlerin geçirdiği depresyonun giderek arttığı belirtildi. Savaştan dönen 168 asker üzerinde yapılan araştırmaya göre, askerlerin yüzde 42'sinin kendilerini kendi evlerinde birer misafir olarak gördüklerini, yüzde 36'sının aile içerisindeki rol ve sorumluluklarından emin olmadıkları ve yüzde 22'sinin ise çocuklarının kendilerine sıcak davranmadığı ve çocuklarının

kendilerinden korktuklarını söyledikleri ifade edildi. Problemin sadece askeri çatışmadan dönen askerler arasında değil, aynı zamanda aile üyeleri arasında da yaygın olduğu kaydedildi.

Problemlerin, travma sonrası stres düzensizliği değil, depresyon olduğu belirtilen araştırmada, tanımlanamayan bir uyum sağlama problemi olduğu belirtildi.

(HT-MT-MEF-Y)

Kaynak: İHA