Abd Kuvvetleri Artık Yumurtalık'ı Kullanmayacak

Abd Kuvvetleri Artık Yumurtalık'ı Kullanmayacak

Abd Savunma Bakanlığı, Abd Kuvvetlerinin Yumurtalık Deniz Terminali’ni Kullanmaya Son Vereceğini, Terminalde Kullanılan Jet Yakıtı Tesisinin Türkiye’ye İade Edileceğini Bildirdi.

Abd Kuvvetleri Artık Yumurtalık'ı Kullanmayacak

ABD kuvvetlerinin artık Yumurtalık Deniz Terminali’ni kullanmayacağı, buradaki jet yakıtı tesisinin Türkiye’ye iade edileceği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı, ABD kuvvetlerinin Yumurtalık Deniz Terminali’ni kullanmaya son vereceğini açıkladı. ABD’de savunma gazetesi Stars ve Stripes’in haberine göre, ABD kuvvetlerince terminalde kullanılan jet yakıtı tesisi, “Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları açısından fazlalık” olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu tesisin Türkiye’ye iade edileceği belirtilen haberde bunun ABD Avrupa Komutanlığı’ndaki yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde gerçekleşeceğini kaydetti.

Gazete, kararın Türk yetkilileri ile işbirliği içerisinde alındığını belirtirken İncirlik Üssündeki bir ABD sözcüsünün tesisin Türkiye’ye iadesinin ne zaman yapılacağının henüz bilinmediği açıklamasını da aktardı.