ABD Kosova'da Çevre Projelerini Destekleyecek

ABD Kosova'da Çevre Projelerini Destekleyecek

ABD'nin Priştine Ofisi Şefi Büyükelçi Tina Kaidanow, Ülkesinin Kosova'da Çevre Koruma Amaçlı Projeleri Destekleyeceğini Açıkladı.

ABD Kosova'da Çevre Projelerini Destekleyecek

ABD'nin Priştine Ofisi Şefi Büyükelçi Tina Kaidanow, ülkesinin Kosova'da çevre koruma amaçlı projeleri destekleyeceğini açıkladı.

Kosovalı Türkleri temsil eden Kosova Demokratik Türk Partisi'ne (KDTP) verilen Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı'nı ziyaret eden Kaidanow, Bakan Mahir Yağcıları tebrik ederek, bakanlığa desteğini yineledi. Diğer bakanlıklarla olduğu gibi Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı ile de yoğun işbirliği içinde olacakları ümidini dile getiren ABD Büyükelçisi Kaidanow, "Ahtisaari planında çok önemli bir yeri olan çevre korunumu konusunda uluslararası camiayla birlikte desteğimizi sürdüreceğiz. Çevre Bakanı ve

Bakanlık'taki çalışanların da çevre korunumu alanında elden geleni yapacaklarına inanıyorum" şeklinde konuştu. Kaidanow, çevre konusunda ABD hükümeti ve uluslararası topluluğunun yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kosova için çok önemli olan çevre korumaya ilişkin konular üzerinde durduklarını, bu kapsamda Ahtisaari planı gereğince genelde çevre korunumu ve tarihi ile kültürel eserlerin bulunduğu alanların korunumuna ağırlık verdiklerine vurgu yaptı. Kosova'nın çevre korunumunda büyük sıkıntılarla karşılaştıklarını birlikte tespit ettiklerine dikkat çeken Bakan Yağcılar, "Geliştirilecek işbirliği yardımıyla hava, su ve

toprak kirliliğinin önlenmesi ve gelecek nesillere yaşam şartları çok daha iyi olacak bir Kosova bırakmak için atılması gereken adımları konuştuk" ifadesini kullandı. Bakan Mahir Yağcılar, ABD'nin Priştine Ofisi Şefi Kaidanow'dan bu konuda destek aldıklarını söyledi.

(EK-EA-EA-NÇ-D)

Kaynak: İHA