ABD Kongre Üyesi Shays: "Türkiye'nin Irak Konusunda Her Adımı Atma Hakkı Var"

ABD Kongre Üyesi Shays: "Türkiye'nin Irak Konusunda Her Adımı Atma Hakkı Var"

Dışişleri Bakanlığı'nı Ziyaret Eden ABD Kongre Üyesi Christopher Shays, Türkiye'nin, Topraklarından Kendisine Karşı Eylemler Yapılmasına İzin Veren Bir Komşusu Karşısında Her Türlü Adımı Atma Hakkı Olduğunu Söyledi. Ancak Türkiye'yi Tek Taraflı Bir Adım Atmaması Konusunda Uyaran Shays Amerika'nın Elinden Geleni Yapacağını Söyledi.

ABD Kongre Üyesi Shays:

Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret eden ABD Kongre Üyesi Christopher Shays, Türkiye'nin, topraklarından kendisine karşı eylemler yapılmasına izin veren bir komşusu karşısında her türlü adımı atma hakkı olduğunu söyledi. Ancak Türkiye'yi tek taraflı bir adım atmaması konusunda uyaran Shays Amerika'nın elinden geleni yapacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ı en çok ziyaret eden Kongre üyesi olan ve 4 yılda Irak'a 18 kez giden Christopher Shays, Orta Doğu'da bir dizi görüşme gerçekleştiren Kongre üyeleri heyetinden ayrılarak Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Ertuğrul Apakan vve Türkiye'nin Terörle Mücadele Koordinatörü Rafet Akgünay ile görüşen Shays, Bakanlık'tan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye düzenli olarak geldiğini ve Türkiye'ye çok sevdiğini belirten Shays, Türk yetkililerle konuşmaktan da mutlu olduğunu söyledi. Amerikalıların en büyük hatalarından birinin çok şey bilen kişileri dinlememek olduğunu belirten Shays, Türk yetkililerin de bölge konusunda çok bilgili olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin bölgede son derece istikrarlı bir ülke olduğunu belirten Shays, pazar ekonomisi ve demokratik kurumları olan Türkiye'nin bölgede yaptıklarını takdir ettiklerini söyledi.

-"IRAK BÖLÜNMMEMELİ"-

Türkiye'de bulunma amacının Türk yetkilileri dinlemek ve gelişmeler hakkında düşüncelerini almak olduğunu kaydeden Christopher Shays, Irak'ın bölünmesine de karşı olduğunu, bunun kimsenin çıkarına olmayacağın söyledi.

Shays, PKK'nın bir terör örgütü olduğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin bu tür eylemlere izin veren bir komşusuna karşı her türlü adımı atmaya her hakkı olduğunu kaydetti. Shays ancak Irak Türkiye ve ABD'nin birlikte çalışması ve tek taraflı adım atılmaması gerektiğini ifade etti.

Amerika'nın Irak savaşında 4 bin vatandaşını kaybettiğini söyleyen Shays, bunun Türkiye'nin PKK nedeniyle yaşadığı kayıpların yanında az kaldığını bildiğini ancak yine de sorumluluk hissettikleri kaydetti. Shays, ABD'nin Irak'tan çekileceğini de ifade etti.

Sonbahar aylarında İstanbul'da yapılması planlanan Irak'a Komşu Ülkeler toplantısını önemli gördüklerini ifade eden Shays, Türkiye'nin Maliki hükümetini Şiilerle Sunilerin barışı konusunda cesaretlendirebileceğini de söyledi.

-CHRISTOPHER SHAYS KİMDİR?-

ABD Kongre Üyesi Christopher Shays, Amerika'nın Irak'ı en çok ziyaret eden Kongre üyesi olma ünvanını elinde tutuyor. Shays'in 4 yılda Irak'ı 18 kez ziyaret ettiği bildiriliyor.

Hükümet Reform Komitesi'nin üst düzey üyelerinden biri olan Shays aynı zamanda İstihbarat Paylaşım ve Terör alt komitesi üyeliği yapıyor.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi'nin Türkiye'den İsrail'e geçmesi bekleniyor.(ANKA)

Kaynak: ANKA