ABD Kongre Üyeleri Adana'da

ABD Kongre Üyeleri Adana'da

Türk-amerikan İşadamları Derneği (Taba-amcham) Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, ABD-türkiye İlişkilerinin Çok Köklü Bir Temele Dayandığını Belirterek, Zaman Zaman Sözde Ermeni Soykırımı Gibi Asılsız İddialardan Dolayı Yaşanan Soğuklukların Yaşanmaması Gerektiğini Söyledi.

ABD Kongre Üyeleri Adana'da

Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, ABD-Türkiye ilişkilerinin çok köklü bir temele dayandığını belirterek, zaman zaman sözde Ermeni soykırımı gibi asılsız iddialardan dolayı yaşanan soğuklukların yaşanmaması gerektiğini söyledi.

Türk-Amerikan İşadamları Derneği Çukurova Şubesi, ABD Kongre Temsilcileri ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi görevlileri onuruna Adana Yelken Kulübü'nde resepsiyon verdi. Dernek Başkanı Recep Atakaş, yaptığı konuşmada, küreselleşmenin bir sonucu olarak, sadece ekonomik konuların birbirleriyle bağlantılı hale gelmediğini, dünyanın birçok bölgesindeki sorunların küresel etkiler yapmaya başladığını vurguladı. Atakaş, bir bölgede yaşanan sorunların, dünyanın diğer bölgelerinin de sorunları haline geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Bunların çarpıcı bir örneği; silah ve uyuşturucu kaçakçılığının, terörizmin yanında yoksulluk, açlık, yolsuzlukların demokrasi ve iyi yönetim anlayışını tehdit etmesidir. Bu sorunlar dünyanın etkin güçleri tarafından görmezlikten gelinmemeli ayrıca öncelikleri arasından çıkartılmamalıdır. Demokrasi, açık toplum ve iyi yönetim anlayışının, bugünkü dünya düzeninin vazgeçilmez bir unsuru olduğu gerçeğinden uzaklaşılmamalı ve bu anlayışı tehdit eden sorunların ortadan kaldırılması için bütün dünya el ele vermelidir." Atakaş, zorlu bir coğrafyada bulunduğunu belirttiği Türkiye'nin bir taraftan demokrasi ve iyi yönetim anlayışını geliştirirken, diğer taraftan da terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla yoğun bir biçimde mücadele ettiğinin altını çizdi. Atakaş, Türkiye'nin kendi halkının refahı için harcayacağı çoğu kaynağı da bu alanlarda harcamak zorunda kaldığını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nüfusunun büyük bir çoğunluğu Müslüman olan Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, liberal, çağdaş dünyayla bütünleşmiş olan tek ülkedir. Türkiye bu niteliklerini daha da pekiştirebilmek için çağdaş dünyayla ve özellikle ABD ile her alanda işbirliğini güçlendirmek durumundadır. ABD-Türkiye ilişkileri çok köklü bir temele dayanmaktadır. Ancak zaman zaman sözde Ermeni soykırımı gibi asılsız iddialardan dolayı yaşanan soğukluklar yaşanmamalıdır. Bunlara hiçbir zaman fırsat vermemeliyiz. Bugünlerde, ABD'nin terörle mücadele konusunda Türkiye'ye verdiği istihbarat desteği de kamuoyunda çok olumlu karşılanmaktadır." Son yıllarda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgilerinin oldukça arttığını dile getiren Atakaş, "Ben, Amerikalı işadamlarının da ülkemize sanayi, turizm ve tarım alanlarında doğrudan yatırım yapmalarını öneriyorum. Çünkü yapılacak olan bu yatırımlar iki ülke insanlarının sosyal yönden daha çok kaynaşmalarını sağlayacağı gibi ekonomik açıdan da çok iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Kongre üyeleri ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi görevlileri resepsiyona eşleriyle birlikte katıldı.

(YK-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA