ABD, Kıbrıs Rum Kesimiyle "Yeni Bir Başlangıç" İstiyor

ABD, Kıbrıs Rum Kesimiyle "Yeni Bir Başlangıç" İstiyor

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, ABD Hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti (Kıbrıs Rum Kesimi) ile 'Yeni Bir Başlangıç' Yapmak ve 'Yeni Bir İlişkinin İklimini Yaratmak' İstediğini Söyledi.

ABD, Kıbrıs Rum Kesimiyle

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, ABD hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti (Kıbrıs Rum kesimi) ile ''yeni bir başlangıç'' yapmak ve ''yeni bir ilişkinin iklimini yaratmak'' istediğini söyledi.

Nicholas Burns'ün, BM zirvesi çerçevesinde New York'ta bulunan Kıbrıs Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularına verdiği yanıtların metni, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Bu metne göre Burns, ''Papadopulos'a, hükümetimizin, Kıbrıs (Rum kesimi) hükümetiyle yeni bir başlangıç yapmak istediğini söyledim. Olaylarla dolu birkaç yıl geçirdiğimize kuşku yok, özellikle de 2004'te. Biz, 2 hükümetin iyi ve yakın ilişkileri olmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Birlikte yapacak çok işimiz var. Kendi hükümetim adına Papadopulos'a, yeni bir ilişkinin iklimini yaratacağımızı söyledim ve sanırım o da bunu duymaktan memnun oldu'' dedi.

Kıbrıs'ın AB üyesi olmasının, iki ülkenin çok yakın olması ve yakın çalışmasına yardımcı olduğunu belirten Burns, Kıbrıs sorununa değinirken de, ABD'nin bu konudaki açık görüşünün, uluslararası toplumun, Kıbrıs'a barış getirme çabalarını ertelememesi ve BM Genel Sekreteri'nin, Kıbrıs'ta uluslararası barış görüşmelerine liderlik etmek için bir müzakereci atama yönünde adım atması olduğunu kaydetti.

Burns, ABD'nin bu çabalarda destekleyici rolünü sürdüreceğini ve 1970'li yıllardan beri yaptığı gibi etkin bir biçimde bu çabalara katılacağını da bildirdi. Bu konuda çalışmanın ''çok önemli'' olduğunu belirten Burns, geçen hafta Türkiye'ye yaptığı ziyarete değindi ve Türk liderlerine de, ''Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs hükümeti ve Kıbrıslı Türk liderlerin uluslararası topluma ve BM'ye, ilerlemeye yönelik bir yol bulunmasında yardım edebileceğini'' söylediğini anlattı.