Abd, İsrail Casusunu Serbest Bıraktı - Haberler
Haberi Paylaş

Abd, İsrail Casusunu Serbest Bıraktı

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Dünya
Abd, İsrail Casusunu Serbest Bıraktı

İsrail adına casusluk yapmak suçundan 1985 yılında tutuklanan Yahudi kökenli eski Amerikalı donanma istihbarat subayı Jonathan Pollard (61) serbest bırakıldı.

İsrail adına casusluk yapmak suçundan 1985 yılında tutuklanan Yahudi kökenli eski Amerikalı donanma istihbarat subayı Jonathan Pollard (61) serbest bırakıldı. 30 yıldır hapiste olan Pollard, 1987 yılında ABD’nin bazı istihbarati bilgilerini İsrail ile paylaştığı gerekçesi ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kuzey Carolina’daki bir hapishaneden serbest bırakılan Pollard, şartlı tahliye sebebiyle 5 yıl için ABD’den ayrılamayacak. Ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın izniyle ülkeyi terk edebilecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pollard'ın serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti Twitter hesabından "İsrail halkı, Jonathan Pollard'ın serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılıyor" ifadeleri ile duyurdu.

Stanford Üniversitesi’nde eğitim gören Pollard, 1979’da Deniz Okyanus Gözetleme Bilgi Merkezi'nde istihbarat uzmanı olarak çalışmaya başlamıştı. Görev yaptığı süre zarfında ABD isithbaratına ait bilgileri İsrail ile paylaştığı gerekçesi ile 1985’de tutuklanmıştı.

Üst düzey istihbarat bilgilerine ulaşma izinine sahip olan Pollard’ın özellikle Kuzey Amerika ve Karayipler bölgesindeki terörist aktiviteleri yakından takip ediyordu. Genç yaşlardan beri İsrail devleti ile yakın ilişkiye girdiği belirtilen eski istihbarat uzmanı, donanma istihbaratında çalışan arkadaşlarının İsrail karşıtı tutumunun casusluk yapmasını teşvik ettiğini belirtmişti. Pollard, bir röportajında yaptıkları için pişman olduğunu, “casusluk yerine İsrail’e taşınıp, yardımda bulunabilirdim” ifadelerini kullanmıştı.

İSRAİL-ABD İLİŞKİLERİNDE EN ÇOK TARTIŞILAN KONU

İsrail halkı tarafından sevilen Pollard, yıllardır İsrail-ABD ilişkilerinin en çok tartışılan konularından biriydi. Amerikan medyasına yansıyan bilgilere göre ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in Filisitin’e bazı tavizlerde bulunması şartıyla Pollard’ın serbest bırakılacağını yazmıştı. İsrail basınına göre geçtiğimiz günlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Obama’yı ziyareti sırasında Pollard’ın şartlı tahliyesini kaldırmasını gündeme getirdiği ifade edildi. Obama’nın ise bu teklife çok sıcak bakmadığı bildirildi. Eski Başkan George W. Bush, eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney, eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başta olmak üzere birçok ABD’ki yetkili, İsrail casususun serbest bırakılmasına karşı olduğunu dile getirmişti.

Bazı siyasiler ABD Adalet Bakanlığına, Pollard’ın Amerikan vatandaşlığından feragat etmesi karşılığında bir daha ülkeye dönmemek üzere İsrail’e gönderilmesi teklifinde bulundu. ABD’de yakalanan Küba casusları için daha önce bu yönde çalışmalar yapıldığı hatırlatıldı.

Jonathan Pollard'ın New York'ta çalışıp yaşamına devam edeceği belirtildi.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
500