ABD: "İran ile İşbirliği Konusuna Türkiye Karar Verir"

ABD: "İran ile İşbirliği Konusuna Türkiye Karar Verir"

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İran ile Hangi Konularda İşbirliği Yapacağına Kendisinin Karar Vereceğini ve Washington'un Ankara'dan Beklentisinin, Uranyum Zenginleştirme İşlemini Askıya Alması Gerektiğini Tahran'a Anlatması Olduğunu Belirtti.

ABD:

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İran ile hangi konularda işbirliği yapacağına kendisinin karar vereceğini ve Washington'un Ankara'dan beklentisinin, uranyum zenginleştirme işlemini askıya alması gerektiğini Tahran'a anlatması olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, İran Dışişleri Bakanının son Türkiye ziyareti sırasında, iki ülkenin enerji konularında yeni işbirliği alanlarında çalışılmasını konuştuğunun hatırlatılması ve Washington'un görüşünün sorulması üzerine, "İran ile hangi konularda işbirliği yapacağına karar vermek, Türk hükümetine ait" dedi.

Sözcü, "Türkiye, İran'ın nükleer silah programının yol açtığı tehdidin tamamen bilincinde ve Türkiye ile iyi görüşmeler yaptık. Bizim Türk hükümetinden beklentimiz, İran hükümetiyle hangi konuda işbirliği yaparsa yapsın, uranyum zenginleştirme ve yeniden işleme faaliyetlerini askıya alması gerektiği yönünde bütün dünyanın dile getirdiği talebi açıkça İranlılara anlatması" diye konuştu.

Kaynak: AA