ABD, İran'a Karşı "Boş Durmayacak"

ABD, İran'a Karşı "Boş Durmayacak"

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ın Irak'ın İstikrarının Sağlanması İçin Gösterilen Çabalara Engel Olması Durumunda ABD'nin "Boş Durmayacağını" Belirtti.

ABD,   İran'a Karşı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ın Irak'ın istikrarının sağlanması için gösterilen çabalara engel olması durumunda ABD'nin "boş durmayacağını" belirtti.

ABD askerlerinin İran'ın Erbil'deki konsolosluğuna baskın düzenlemesinden birkaç saat sonra konuşan Rice, İran'ın "bölgesel saldırılarıyla" ilgili sıkı tedbirler almaya kararlı olduklarını söyledi.

Üç televizyon kanalına verdiği mülakatta, Erbil'deki baskınla ilgili net bir şekilde yorum yapmaktan kaçınan ABD Dışişleri Bakanı Rice, "ABD'nin hangi operasyonlarla meşgul olabileceği konusunda spekülasyon yapmak istemiyorum. Ancak göreceksiniz ki ABD boş durmayacak ve bu faaliyetlerin devam etmesine izin vermeyecek" dedi.

ABD yönetiminin, İran'ın bölgedeki hareketleri ve bölgesel saldırılarından korkan müttefiklerini korumak için de hareket edeceğini bildiren Rice, İran'ın Irak'a karışmasının da tolare edilmeyeceğini ifade etti.

Washington ve Tahran arasındaki gerilim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin nükleer programı nedeniyle geçen ay İran'a yönelik olarak çıkardığı yaptırım kararının ardından arttı. Washington, İran'ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor ancak İran yalnızca nükleer enerji elde etmek istediğinde ısrar ediyor.

(AFP-SŞ-İB-HO-Y)