ABD, Irak'tan Asker Çekmeye Temmuz Ayında Ara Veriyor

ABD, Irak'tan Asker Çekmeye Temmuz Ayında Ara Veriyor

Irak'taki ABD Kuvvetlerinin Komutanı Orgeneral David Petraeus, Irak'tan Asker Çekilmesinin Yaz Aylarında Durdurulacağını Açıkladı.

ABD, Irak'tan Asker Çekmeye Temmuz Ayında Ara Veriyor

Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, Irak'tan asker çekilmesinin yaz aylarında durdurulacağını açıkladı.

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, gelecek Temmuz ayında yapılacak olan son çekilmeden sonra, askerlerin geri çekilmesinin durdurulacağını kaydeden General Petraeus, bu süreye kadar 30 bin askerin geri çekilmiş olacağını belirtti. Irak'taki ilerlemenin açık ve kesin olduğu kadar kırılgan olduğunu da ifade eden Petraeus, "Irak'ta güvenlik alanında ilerleme kaydedilse de bu hala kırılgan. Güvenlik güçlerinin şu andaki sayısı 100'den fazla savaş taburu ile 540 binin üzerinde. İran'ın, Irak'taki bazı gruplar üzerinde söz sahibi olması, ülke için uzun süreli bir tehdit oluşturuyor. İran'ın, Irak'a olan bu tecavüzüne direnç göstermek hem ülkenin, hem bölgenin, hem de dünyanın güvenliği için hayati önemdedir" diye konuştu.

Petraeus ile birlikte ifade veren ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Irak'ın bazı yasaları geçirerek ekonomik ve siyasi alanda ilerleme kaydettiğini, ancak mezhep ayrılığının devam ettiğini bildirdi. Crocker, Amerika'nın halen izlediği politikayı değiştirmesi halinde Irak'ın çökeceği uyarısında bulundu.

Irak'taki El Kaide zayıfladığı için ABD'nin şimdi daha güvenli olduğunu savunan Büyükelçi, yine de terör örgütünün önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Komisyon Başkanı Demokrat Senatör Carl Levin ise, Irak'taki esas sorunun şu anda El Kaide değil iç savaş olduğunu vurguladı.

(MD-OYK-OYK-NÇ-Y)