ABD, Irak'tan Asker Çekmeye Hazırlanıyor

ABD, Irak'tan Asker Çekmeye Hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'taki Durumun İyiye Gittiğini Belirterek, 5 Amerikan Birliğinin Temmuz Ayına Kadar Ülkeden Ayrılacağını Söyledi.

ABD, Irak'tan Asker Çekmeye Hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'taki durumun iyiye gittiğini belirterek, 5 Amerikan birliğinin Temmuz ayına kadar ülkeden ayrılacağını söyledi.

Gates, yıl sonu basın toplantısında yaptığı açıklamada, Irak'taki ABD güçlerinin komutanı General David Petraeus'un Temmuz ayına kadar ilk 5 birliğin ülkeye dönmesine karar vereceğini düşündüğünü belirtti. Gates, "Bu birliklerden ilki bu ay (Irak'tan) ayrılıyor. Şartların iyileşmeye devam edeceğini umuyorum" dedi. Irak'taki güvenlik durumunun iyileşmesine paralel olarak, asker sayısındaki düşüşün de yılın ilk yarısındaki hızda olacağını umduğunu belirten Gates, bu yönde alınacak kararların ortaya çıkacak

şartlara bağlı olduğunu kaydetti. Savunma Bakanı Gates, "Geri çekilme aynı hızda devam ederse, Başkan George W. Bush yönetiminin sona ereceği 2009 yılı Ocak ayına kadar 10 tugay Irak'ı terk etmiş olur" diye konuştu.

Irak'ta işgalin başlamasından sonra ortaya çıkan direnişe karşı mücadele eden 160 bin Amerikan askeri bulunuyor.

(AFP-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA