ABD ile Ticarette İkili Ortaklıklar Tercih Edilecek

Erdoğan'ın ABD temaslarının önemli bir maddesi de ekonomik ilişkiler. ABD'nin Türkiye'nin dahil edilmediği çoklu anlaşmalar yerine ikili ortaklıkları tercih etmesi, ekonomik ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın çok ülkeli ticaret anlaşmaları yerine ikili ortaklıkları tercih etmesi, ABD ile Türkiye ekonomik ilişkileri için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Washington'da ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştireceği ikili görüşmede ekonomik ilişkiler de gündeme geldi.

YENİ DÖNEME UMUTLU BAKILIYOR

Trump'ın başkanlık koltuğunu devralır almaz Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan (TPP) çekilmesi ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na (TTIP) uzak durması, ABD'nin ticarette yeni bir yaklaşım sergileyeceğini net bir şekilde ortaya koymuştu. Çok uluslu ticaret anlaşmalarının Amerikalı şirketlere yeterli avantaj sağlamadığını düşünen yeni ekonomi yönetimi, bu tür anlaşmalar yerine ikili ticaret ortaklıklarına ağırlık vereceğini açıklamıştı. Yeni ABD yönetiminin, Türkiye'nin tüm çabalarına rağmen dahil edilmediği TTIP yerine ikili mutabakatları tercih etmesi, ekonomik ilişkilerde yeni bir dönemin başlaması için önemli bir fırsat olarak görülüyor.

İHRACATIMIZ 6 YILDA İKİYE KATLANDI

ABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin son yıllarda Türkiye'nin lehine gelişmesi dikkati çekiyor. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin ABD'ye ihracatı 2010-2016 döneminde neredeyse ikiye katlandı. 2010'da 4 milyar 207 milyon dolar olan Türkiye'nin ABD'ye ihracatı, geçen yıl 8 milyar 64 milyon dolara çıktı. Yüzde 90'ı aşan artışa demir-çelik, otomotiv, savunma, tütün, hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri katkı sağladı. Türkiye'nin ABD'nin ihracatındaki payı da bu dönemde ikiye katlandı. En çok ürün alınan ülkeler sıralamasında Türkiye, 47'den 29'a yükseldi.

RAKAMLAR DENGELİ TİCARETİN İŞARETİ

ABD'den ithalat, rekor kırdığı 2011 yılından sonra kademeli olarak düşmeye başladı. Verilere göre, 2011'de Türkiye'ye 14 milyar 695 milyon dolarlık ürün satan ABD'nin, Türkiye'ye ihracatı 2016'da 9 milyar 379 milyon dolara geriledi. ABD'nin ihracat rakamlarındaki düşüş, iki ülke arasında toplam ticaret hacmindeki büyümenin Türkiye'nin artan ihracatına rağmen 18-19 milyar dolar civarında dalgalanmasına neden oldu. Hem Türk hem Amerikalı diplomatlar, henüz 20 milyar doları aşamayan ticaret hacmini "ABD-Türkiye ekonomik ilişkilerinde yeterli ilerlemenin kaydedilmediği" şeklinde değerlendiriyor. (Yeni Şafak)