"ABD İçin Suriye ile İlgili En Acil Karar, Patriot Kararı" - Haberler
Haberi Paylaş

"ABD İçin Suriye ile İlgili En Acil Karar, Patriot Kararı"

ANKA - Haberler | Dünya

New York Times, ABD yetkililerine dayanarak Washington'un Esad'ı devirmek için silah yardımı dahil "daha derin bir müdahaleyi" değerlendirdiğini söyledi.

New York Times, ABD yetkililerine dayanarak Washington'un Esad'ı devirmek için silah yardımı dahil "daha derin bir müdahaleyi" değerlendirdiğini ancak kararların henüz verilmediğini belirtti ABD yönetiminin, yetkililerine Esad rejimini devirmek için silah yardımı dahil "daha derin bir mühadaleyi" değerlendirdiği kaydediliyor. New York Times gazetesi, bu konuya ilişkin kararların henüz verilmediğini belirtirken Washington için "en acil kararın" ise "muhtemelen gelecek hafta alınacak olan, Türkiye'ye Patriot füzelerinin konuşlandırılmasına ilişkin karar olduğu" yorumunu yaptı.

New York Times, bu konudaki görüşmelere dahil olan ABD'li yönetim yetkilerine dayanarak Obama Yönetiminin Suriye'deki ihtilafın bir dönüş noktasına vardığı umudu ile Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek amacıyla "daha derin bir müdahale"yi değerlendirdiğini yazdı.

Kararların henüz alınmadığını ancak Obama yönetiminin bazı muhaliflere doğrudan silah sağlamak dahil bazı seçenekler üzerinde durduğunu kaydeden gazete, "En acil karar, muhtemelen gelecek hafta alınacak olan, NATO'nun Türkiye'ye karadan havaya fuzeleri konuşlandırıp konuşlandırmamasına ilişkin kararıdır" dedi. Gazete, ayrıca füzelerin "Türkiye'yi korumak için kullanılacağının açıklandığını" anımsattı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland'ın da, füzelerin Türk sınırının ötesinde kullanılmayacağını söylediğine işaret eden NYT, buna karşın bazı stratejistler ve yönetim yetkililerinin Suriye Hava Kuvvetleri pilotlarının bu füzelerin farklı bir biçimde kullanılabilmesinden kaygılanarak sınır bölgelerini bombalamaktan çekinebileceklerini de öne sürdü.

NYT, Patriot füzelerine ilişkin olarak halen bir NATO heyetinin Türkiye'de incelemelerde bulunduğuna dikkat çektiği haberinde Washington'un üzerinde durduğu başka seçeneklere de değindi ve ABD'nin Suriye konusunda daha agresif adımlar atmasına ilişkin farklı görüşlere dikkat çekti.

Haber de, bu çerçevede bazı yetkililerin hem Amerikan canları, hem de potansiyel olarak Türkiye'nin dahil olabileceği daha geniş bir ihtilafı tetiklemesi açısından müdahale risklerinin fazla büyük olduğu ve bu durumun yarattığı kaygının sürdüğü ifade edildi.

-"SİLAHLAR BÜYÜK ÖLÇÜDE TÜRK SINIRI ÜZERİNDEN KANALİZE EDİLİYOR"-

Haber de ABD'nin şimdiye kadar Suriye yönetimine karşı yürütülen "askeri" harekete sadece "sınırlı" bir destek sağladığını, 200 milyon dolara yakın insani ve öldürücü olmayan yardım verdiği belirtildi. Buna ek olarak ABD'li yetkililere ve Arap istihbarat yetkililerine atfen birkaç aydan beri az sayıda CİA görevlisinin de Türkiye'nin güneyinde faaliyet gösterdiğini ve "müttefiklere, sınırın öteki tarafındaki hangi Suriyeli muhalif savaşçılarının silah alacağına karar vermede yardımcı olduklarını" kaydetti.

NYT, "Otomatik tüfekler, roket güdümlü el bombaları ve cephane dahil silahlar, büyük ölçüde Türk sınırı üzerinden kanalize ediliyor" dediği haberinin son bölümlerinde ise, Patriot kararına ayırdı.

-DONİLON: "TÜRKİYE'NİN TALEBİNİN ÇOK LEHİNDE OLACAĞIZ"-

"Türkiye'yi savunmaya ilişkin mevcut kaygılar konusunda NATO'nın gelecek hafta Patriot füze talebi konusunda harekete geçmesi bekleniyor" denildikten sonra Çarşamba gecesi Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Thomas Donilon'un Harvard'daki bir konuşması sırasında "müttefikimizin güvenliğini korumak için" Türkiye'nin talebinin "çok lehinde" olacaklarını söylediğine dikkat çekti.

Patriot PAC-3 füzelerinin ABD ve NATO'nun stoklarında "en modern hava savunma sistemi" olduğuna da vurgu yapan gazete, Türkiye'ye füzelerin ABD, Almanya ve Hollanda'dan gelebileceğini, füzelerin Suriye topraklarına ulaşabileceğini ancak menzillerinin sınırlı olduğunu belirtti. - Ankara

ANKA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title