ABD Güçleri, Kandahar'da Operasyon Düzenledi: 15 Ölü

ABD Güçleri, Kandahar'da Operasyon Düzenledi: 15 Ölü

Afganistan'daki ABD Güçlerinin, Kandahar'daki Bir Hapishaneye Yönelik Saldırının Ardından Taliban Militanları Dahil Firar Eden Yüzlerce Mahkumu Yakalamak İçin Yürütülen Operasyonlarda 15 Direnişçiyi Öldürdükleri Öğrenildi.

ABD Güçleri, Kandahar'da Operasyon Düzenledi: 15 Ölü

Afganistan'daki ABD güçlerinin, Kandahar'daki bir hapishaneye yönelik saldırının ardından Taliban militanları dahil firar eden yüzlerce mahkumu yakalamak için yürütülen operasyonlarda 15 direnişçiyi öldürdükleri öğrenildi.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Kandahar eyaletinin Ravonay bölgesindeki operasyonlarda 5 şüphelinin de tutuklandığı bildirildi. Operasyonlarda ABD ve Afgan askerlerinden ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi. Afgan yetkililer ise, 2 gün önce Taliban militanlarının hapishane saldırısı sonucu firar eden 892 mahkumu yakalamak için uluslararası güçlerin de desteğiyle Kandahar'da başlatılan geniş ölçekli insan avının sürdüğünü kaydetti.

Kandahar Emniyet Müdürü Seyid Aga Sakıb, "Operasyonlar sürüyor. Bu çerçevede bölgeye farklı eyaletlerden takviye ordu birlikleri sevk edildi. Şu ana kadar kaçan mahkumlardan sadece 6'sı yakalanabildi" dedi. Bölgedeki askeri operasyonları yürüten General Muhammed Sadık Şinvari ise, firar edenlerden 389'unun Taliban üyesi olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan bir emniyet yetkilisi dün yaptığı açıklamada, kaçan militanların Taliban'ın kontrolü altındaki bölgelere ulaştıklarını belirterek, "Bu yüzden polisin bunları tekrar yakalaması çok zor, neredeyse imkansız olacak" dedi.

(İHA-İB-İB-RA-D)

Kaynak: İHA